Това, което отличава Ислямска държава от останалите терористични групировки е, че тя се превърна в идеология и ако не се преборим с нея, няма как да я спрем с военни средства. Това коментира председателят на Софийския форум за сигурност Йордан Божилов пред Bulgaria ON AIR. По думите му живеем в глобален свят, където връзките между държави, институции и хора стават все по-тесни - това дава възможност за развитие на човечеството, но същевременно ни прави и по-уязвими.
2015 г. беше белязана от различни трагични събития и Европа няколко пъти стана жертва на тероризма, припомни Божилов. Според него тероризмът няма граници и все по-често използва социалните мрежи и е във фокуса на новините, което го прави по-видим.
Като тенденция - броят на терористичните актове по света и количество жертви се запазват, съобщи Божилов. По думите му терористичните актове най-често се случват в няколко държави - Ирак, Сирия, Афганистан, Пакистан, Нигерия и често жертвите и разрушенията там не се виждат, но са факт сигналите.
Съвременният тероризъм набира сили в най-различни среди, а между 3000 и 5000 европейци влязоха в редиците на Ислямска държава, коментира експертът по сигурност. По думите му много от тези хора са деца между 13 и 16 годишна възраст.
"Трябва да се замислим защо се получава този социален ефект и кое кара тези хора да заминават и да стават убийци? Защо младите хора се отчуждават от обществото? Може би моделът, който досега сме разработвали трябва да бъде съществено преосмислен", отбеляза Божилов.
Ислямска държава се появи там, където нямаше държава, припомни той. По думите му ИД зае една празнота и имаше възможност да расте и да набира сила, защото в Ирак не се намери балансът между религиите и различните етноси.
"Сунитите се почувстваха унижени и може би нямаше перспектива за тяхното развитие. Ето защо, когато говорим за тероризъм, трябва да търсим социалните корени. Много е трудно да се преборим с тероризма, ако не обърнем внимание точно на тези уязвими хора в нашето общество. Ако не успеем да прекратим това фанатизирано религиозно обучение няма как да се справим с тези феномени", поясни Божилов.
Това, което отличава ИД от останалите терористични групировки, е, че тя се превърна в идеология. По думите му има много терористични организации в Северна Африка, които дадоха клетва на ИД и тя се опитва именно да завземе умовете и сърцата на много мюсюлмани. Има много хора от Западна Европа и от Балканите в редиците на ИД, но още повече са от Азия, от Северна Африка и ако не се преборим с идеологията няма как да я спрем с военни средства, подчерта Божилов.
Много от анализаторите считат, че европейците биват радикализирани именно заради липсата на перспектива, поясни Божилов.
"В много държави в Западна Европа се създадоха гета. Създадоха се общности, които са изолирани от света. Влизал съм в подобни квартали в западни страни и трябва да ви кажа, че това все едно е друг свят. Ако не успеем да разрешим този проблем и не прережем корена на тероризма не виждам как бихме се справили с този феномен. Много е трудно да се справим с последиците, трябва да имаме много силна политика на превенция, която да интегрира хората", поясни експертът по сигурност.
Ясно беше, че Ислямска държава се финансира по най-различни начини от най-различни места и именно прекратяването на финансирането ще бъде един от факторите, който ще помогне със справянето с терористичната организация, смята Божилов.
"ИД не е само организация, тя има много по-дълбоки корени и е нужно единодействието на много държави - на ислямските, както и тези, които имат основна роля в региона - САЩ, Русия, ЕС. Това ще бъде единствената възможност да се преодолее", смята още Божилов.
Тенденцията, която се наблюдава е за спад на броя на бежанци, съобщи експертът. По думите му през ноември за първи път броят на бежанците в Гърция намаля, но това не трябва да ни успокоява и България трябва да вземе мерки - за укрепване на границата, за по-добра координация между различните институции при охраната на границата.
ЕС обсъжда създаването на нова гранична агенция, която да подпомогне държавите, които са най-застрашени от рисковете от бежанци и да може да контролира миграционните потоци, коментира още експертът.
Dnes.bg