Нова гробница, датирана от 3 век преди Христа, е открита в гръцкия район Пела, съобщи Франс прес, позовавайки се на гръцкото министерство на културата.
Четирикамерната гробница е намерена при ремонт на водосточната мрежа, на около 500 километра северно от Атина и на 40 километра от Солун.
Пела е била столица на Древна Македония в периода 5-4 век преди Христа.
Интересен елемент в гробницата е „архитектурата й, тъй като освен преддверие и основна камара, тя разполага с още две помещения“, се казва в съобщението, предава "24 часа".
Гробницата, ограбена още в древността, както и повечето подобни гробници, се отнася към първата половина на 3 в. пр.н.е., според откритите във вътрешността ѝ находки (светилници и фигурки).
По-конкретно, както подчертават от министерството на културата «от основната част на гробницата с височина на стените 2,50 метра е разрушен сводестият покрив. И обратно, арките на страничните помещения са запазени в отлично състояние. Във вътрешността на южната странична камера има каменен постамент, върху който е поставен саркофагът на покойника (мъж или жена). Входът към отсрещната северна камера е бил предпазван от преграда, от която е запазен най-долният ред камъни. Пътят към гробницата, както и фасадата ѝ, намиращи се на изток, не бе възможно да бъдат проучени на този етап. Както може да се заключи обаче от паднали архитектурни елементи, най-вероятно е имала мемориална структура, увенчана с фронтон. Предверието се е затваряло с дървена порта, висока 2,78 метра и широка 1,30 метра».
Тази гробница заедно с още осемнадесет гробници, открити по време на изкопни работи в източното гробище на Пела, столицата на Древна Македония, са проучени от Службата за археологически паметници – Пела от октомври 2014 до декември 2015. Средствата са осигурени по линия на подпроект за надзор, осъществяван паралелно с основния технически проект.