Варна 17°
fallback
Новини Варна
16:17 | 21 май 2020
Обновен: 02:17 | 26 април 2024

Излязоха резултатите от пробите на водата във Варненското езеро и „Морска гара“

Анализите показват отклонения от нормативно установените стойности за добро състояние

По материала работи: Слав Велев

Басейнова дирекция „Черноморски район“ – Варна (БДЧР), Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) и Регионалната лаборатория към ИАОС – Варна извършиха проверка по сигнал за умряла риба във Варненското езеро от вчера, съобщиха от пресцентъра на Басейнова дирекция “Черноморски регион”.

Проверката е извършена вчера в участък от крайбрежието на Варненско езеро – на около 500 м източно от „Терем – Флотски арсенал“ в посока с. Константиново (срещу ТЕЦ Варна). Там са установени големи количества умряла риба (попче и гюмюш) – в езерото и на брега. Взетите експресни водни проби за анализ от мястото не регистрират отклонения. Ще бъдат извършени лабораторни анализи по биогени (азот амониев, нитратен и нитритен, общ азот, общ фосфор и фосфати), неразтворени вещества, БПК5 (биологично потребление на кислород) и амоняк, за да се установи причината за измиране на рибата. Резултатите от изследванията ще бъдат оповестени допълнително на страницата на БДЧР.

 

Своевременно е уведомена РИОСВ – Варна за извършване на проверка, която да установи бреговите източници на замърсяване.  

Междувременно излязоха резултатите от анализа на водните проби, взети от акватория на Варненското езеро и „Морска гара – Варна“ при предишните проверки по двата сигнала от миналата седмица.

Първият сигнал беше за червено оцветяване и мъртви делфини от 11.05.2020 г. в района на Варненско езеро „Нов канал“, непосредствено преди вливане в Черно море. Отчетените резултати показват отклонения от нормативно установените стойности за добро състояние по два показателя: БПК5 – 5,9 mg/ при норма до 4 mg/l; общ фосфор – стойност 0,082 mg/l при норма до 0,06 mg/l.  

Вторият сигнал е от 13.05.2020 г. и беше за мътни и замърсени води в района на „Морска гара – Варна“. Отчетените резултати показват отклонения от нормативно установените стойности за добро състояние по показател БПК5 - при анализа е отчетена стойност 9,1 mg/l при норма до 4 mg/l. Като индиректен параметър за съдържанието на биохимично разградимите органични вещества, резултатите от анализа по БПК5 са показателни за постъпване на органични вещества във водите. Наличието на червено-кафяво оцветяване на водите свидетелства за процеси, свързани с цъфтеж на фитопланктона.

 

Черно море

Автор на статията:
Слав Велев
0 коментара
fallback
fallback