Специалността "Корабостроене и морска техника" бе включена в списъка на защитените специалности, с решение не Министерски съвет. Държавата ще поеме разходите за обучението на студентите в тази специалност.
"Защитена специалност" е тази, която е уникална по своето съдържание, за обучението по която има заявена потребност от министерства и работодателски организации, но няма заявен интерес от ученици за обучение или интересът е нисък, а на национално или областно ниво има необходимост от подготвени квалифицирани специалисти по нея.
"Корабостроене и морска техника" е една от най-старите специалности в Техническия университет във Варна, това напомни в интервю за морското предаване на Радио Варна доц. Петър Георгиев - преподавател в катедра „Корабостроене и корабни машини и механизми” в ТУ.
Само четирима студенти са приети тази година по специалността, а фирмите от бранша се нуждаят от много повече кадри, подчерта Петър Георгиев и допълни:
"Макар че решението на правителството бе взето след приема на тези студенти, мярката ще важи и за тях, със задна дата. Важно е да се каже, че ще бъдат покрити таксите за обучение, както на бакалаврите, така и на магистрите. Много студенти, завършили бакалавърска степен в друго направление, искат да запишат магистратура по "Корабостроене и морска техника".
Доц. Петър Георгиев се надява, след решението на МС, догодина да има повече желаещи, които да се обучават в тази специалност.. Те могат да очакват почни 100-процентова реализация, както и сравнително висока заплата, каза доц. Георгиев, но подчерта, че:
"Работата е доста отговорна и се изискват много познания".