Община Варна обявява началото на записването за първи клас за класираните деца от първия етап на приема в общинските училища. Общо 3026 деца кандидатстваха за 3229 налични места, като от тях са класирани 2834 първокласници. Повече от 90% от класираните първокласници са приети по първо желание, съобщиха от общинската дирекция „Образование и младежки дейности“ към Община Варна.
За да се запази мястото на класираното дете, родителите трябва да потвърдят приема на място в съответното училище на 9, 10 или 11 юни 2025 г.
Некласирани остават 192 деца, като от тях 38 имат адресна регистрация в района на предпочитаното училище – 13 от втора група и 25 от трета група (деца с уседналост под 1 година). Останалите 154 некласирани са кандидатствали за училища, в чийто прилежащ район нямат адресна регистрация.
В общинските училища остават 395 свободни места, за които няма подадени заявления.
Свободните места за втори етап на класиране ще бъдат публикувани на 16 юни в електронната платформа за прием www.school.uslugi.io. Подаването на заявления е в периода от 17 до 19 юни, като се посочват само училища с обявени свободни места. От общинската дирекция „Образование и младежки дейности“ уточняват:
· За деца, които не са класирани, не се подава ново заявление – необходимо е само да се променят или преподредят желанията.
· Ако детето е било класирано, но не е записано, се подава ново заявление.
· При установяване на липсващи или неточни данни в системата, заявление се подава на място в Община Варна – бул. „Осми приморски полк“ №43, ет. 11, стая 1114, в делнични дни от 9:00 до 12:00 ч. и от 14:00 до 17:00 ч.
За допълнителна информация: тел. 052/ 820 262 – дирекция „Образование и младежки дейности“ към Община Варна.