Варненски ученици спечелиха златни медали по астрономия и място на международна олимпиада

Те си извоюваха и място на международна олимпиада

Варненски ученици спечелиха златни медали по астрономия и място на международна олимпиада

Двама варненски ученици спечелиха златни медали на Националната олимпиада по астрономия, а част от най-добрите участници ще представят България на международни олимпиади във Виетнам и Тайланд, съобщава "СайтЪТ".

Ученици от Варна постигнаха впечатляващ успех на XXIX Национална олимпиада по астрономия, която се проведе от 8 до 10 май 2026 г. в Бургас.

За националния кръг са се класирали общо 18 ученици от Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“, Първа езикова гимназия и Трета природо-математическа гимназия „Акад. Методий Попов“, съобщи директорът на Народна астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ Свежина Димитрова.

Със златни медали от олимпиадата се отличиха Светослав Арабов във възрастова група 11–12 клас и Лев Беленкий във възрастова група 9–10 клас.

Като лауреати в най-горната възрастова група Светослав Арабов и Антон Стоянов са спечелили правото да представят България на Международната олимпиада по астрономия и астрофизика във Виетнам в края на септември.

Още четирима варненски ученици са се класирали за подборния кръг за международната олимпиада в Тайланд.

„Гордеем се с нашите ученици и техните учители“, посочват от НАОП „Николай Коперник“.

Новини

Коментари

Новини Варна
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата