Община Варна обявява обществена поръчка за обновяване и модернизация на Летния театър – една от емблемите на културния живот в морската столица. Ремонтът е една от четирите дейности по проекта „Варна – град отворен към морето, културен, туристически, образователен и здравен център, с грижа за хората и двигател на устойчивото развитие на Североизточен регион“, който се реализира по процедура чрез директно предоставяне на БФП BG16FFPR003-2.002 „Подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини“ на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г.
Комплексът Летен театър е построен през 1957 година върху площ от 6 декара. През 1967 година е изграден и балконът. С капацитетът си от близо 2400 места той е домакин на едни от най-значимите фестивали и културни събития във Варна.
Комплексът включва четири сгради - основна сцена, обслужващи и технически помещения, билетен център и прилежащи пространства. Разположен е в историческото ядро на Морската градина – територия със статут на културно-историческа защита, поради което всички дейности ще бъдат съгласувани с Министерството на културата и Националния институт за недвижимо културно наследство.
Проектът предвижда цялостна реконструкция, модернизация, оборудване и обзавеждане на комплекса, както и обновяване на прилежащите пространства и подходите към него.
Сред най-значимите подобрения е изграждането на подвижен покрив тип „пергола“, който за първи път ще позволи провеждането на събития и при неблагоприятни атмосферни условия. За по-голям комфорт на публиката ще бъдат монтирани и защитни тенти над зрителските места.
Предвиден е цялостен ремонт на основната обслужваща сграда, съблекалните, гримьорните, складовите помещения, оркестрината и двете спомагателни сгради при входовете на театъра. Ще бъдат положени нови хидро- и топлоизолации, ремонтиран ще бъде балконът, а ВиК, електрическите и отоплително-вентилационните инсталации ще бъдат изцяло подменени.
Съществена част от инвестицията е модернизацията на сцената и зрителната зона. Предвижда се подмяна на сценичния подиум и на всички 2400 седалки в основната зала и на балкона, както и обновяване на кулите за сценично осветление. Летният театър ще бъде оборудван и с нови системи за озвучаване, сценично, фасадно и парково осветление. Проектът включва още изграждане на нови санитарни възли, включително за хора с увреждания, както и рампи за достъпна среда и обслужване на сценичната дейност.
За повишаване на сигурността и качеството на обслужване са предвидени система за видеонаблюдение, турникетна система с металдетектори за контрол на достъпа и информационно табло с LED екран.
Общият размер на инвестицията за обновяването на Летния театър възлиза на 6 486 028,67 евро, от които 4 909 092,48 евро са безвъзмездна финансова помощ, а 1 576 936,19 евро представляват съфинансиране от Община Варна.
След реализацията на проекта ще бъдат значително подобрени условията за провеждане на културни събития, работа на изпълнителите и престой на посетителите. Срокът за изпълнение на дейностите е декември 2028 г.

Не само стрес: Токсичните хора вредят на здравето
Астрофизик от БАН: Луната е репетиция за бъдещо посещение на Марс
Тревога в Гърция заради замърсяване на плажовете
Как се справя AI с прогнозата за времето - експеримент на Bulgaria ON AIR
Възможно ли е съзнанието на извънземните да е коренно различно от нашето?
Над 80 мистериозни същества, живеещи в пълен мрак, откриха в Австралия
Учени пресъздадоха условията в земното ядро с помощта на лазери
Престоят в Космоса може да ускори стареенето, твърдят учени
Илиан Илиев обясни за селекцията на Черно море
Няма спирка! Лео Меси строши още два рекорда
Ас на Швейцария намекна, че Аржентина е съдийски отбор
Конър Макгрегър след фиаското: Потънал съм в мрак, това е ад, главата ми ще гръмне!
Лесна бисквитена торта без печене
Седмична таро прогноза за 13 – 19 юли 2026
Златен понеделник: Късметът се усмихва на 3 зодии
Нумерологична прогноза за 12 юли
Липсата на 1 час сън всяка нощ може да доведе до качване на килограми
Белези от ухапване по кожата – как да се справим?
Грижа за детската кожа през летните месеци
Фармацевти настояват за 25% увеличение на заплащането за рецепти по НЗОК
Марин льо Пен увеличава преднината си в проучванията преди президентските избори
Астрофизик от БАН: Луната е репетиция за бъдещо посещение на Марс
Светът има проблем с аншоата
Българска група крадяла коли от Германия, като ги вземала под наем
Летният стил на Дженифър Анистън: Уроци по елегантност с вечни модни комбинации
Коментари