На територията на област Варна няма да се закриват професионални гимназии, увери началникът на Регионалния инспекторат по образование (РИО) Венцеслава Генова. „Никой не говори за това и никога не е говорил. Напротив, в държавния план прием вече са утвърдени нови професии, обучение по които ще предлагат съществуващите гимназии. Например гимназията по хранително-вкусови технологии е едно от училищата, които предстои да смени облика и направлението си, но да продължи да съществува като професионална гимназия. Там се разкриват нови професии в областта на оптиката, на термалните услуги. Нови професии имаме в гимназията по електротехника, в техническата гимназия, в професионалната гимназия по строителство. Професионални паралелки се разкриват и в средните общообразователни училища“ – подчерта Генова.
Началникът на РИО присъства на кръгла маса по проблемите на професионалното образование, инициирана от Синдикалния регионален съюз към КТ „Подкрепа“ в морския град. Във форума се включиха директори на гимназии от града, както и представители на общинската дирекция „Образование и младежки дейности“.
Най-значимата крачка в подкрепа на професионалното образование е въвеждането на дуалното обучение от новата учебна година пилотно в Гимназията по горско стопанство и дървообработване за специалност „Мебелно производство“. „Това е един сложен инструмент за провеждане на обучение, който предполага договореност между родители, директори, работодателски организации и инспекция по труда. Нека да започнем с малки стъпки, за да имаме успех, а не да включим изведнъж много училища, а да не се получи нищо“ – коментира Венцеслава Генова.
Един от основните проблеми във връзка с професионалното образование е, че все още бизнесът не е достатъчно готов да партнира. Според началника на РИО – Варна, този процес ще бъде урегулиран в най-близко бъдеще предвид по-голямата ангажираност на работодателските организации с въпросите на обучението, която се предвижда в новия закон под формата на участие в обществени съвети към училищата.
Да се промени отношението към професионалното образование настояха директори на гимназии във Варна по време на форума. Те обърнаха внимание на няколко въпроса, единият от които е големият брой държавни зрелостни изпити, които техните възпитаници държат при завършване. „Докато завършващите една езикова или математическа гимназия се явяват само на 2 матури, нашите държат 6, заради изпитите за професионалната квалификация“ – подчерта Пепа Василева – директор на Варненска морска гимназия. Според нея при формирането на рейтинга на едно училище трябва да се вземат предвид средния успех на неговите ученици при постъпването и при завършването, а не просто да се сравняват резултатите от матурите.
Илиана Петкова от ПГГСД „Николай Хайтов“ настоя да се прецизира списъкът с училища, в които се подават документи за кандидатстване след 7 клас. „В момента три от петте училища, в които се подават документи предлагат обучение след седми клас, а това е конфликт на интереси. Това са Техническата гимназия, СОУПЧЕ „А.С. Пушкин“ и Трета природоматематическа гимназия“ – каза Илиана Петкова.
Други представители на гимназии обърнаха внимание на проблема с остарялото обучение по информационни технологии, което се предлага в училище. Те настояха за осъвременяване на програмата, за да отговаря на интересите на учениците, а не да ги отегчава.
Полина Петрова