Варна °
fallback
Избрано
14:01 | 20 февруари 2016
Обновен: 10:03 | 17 май 2025

Меглена Кунева: Парите за образование няма да се намаляват

Целта е да имаме икономика на знанието и да се развиваме като държава, каза вицепремиерът

По материала работи: Борис Проданов

Парите за висшето образование и за университетите няма да се намаляват. Това заяви вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева на конференцията "Умения на 21-ви век в образованието", организирана от фондацията "Заедно в час".

На форума министър Кунева говори за новия Закон за предучилищното и училищното образование и за промените в Закона за висшето образование /ЗВО/, приети през тази седмица от парламента.

Напротив ще се увеличават парите и ако един университет е по-добър във филологиите, той се концентрира и се развива в тях, а ако друг университет е по-добър в биотехнологиите, държавата го подкрепя именно там. Това е конкуренция, която трябва да последва, след като вече имаме рейтинг на университетите, заяви Меглена Кунева.

Тя каза, че тези изменения и допълнения в ЗВО са много чувствителни и решителни - за да печелят по-добрите университети и да има благородно състезание, при което тези университети, които са по-добри, да имат възможност да се развиват там, където са най-добри. Един от аспектите от промените в ЗВО е свързан с това, че се променят правилата за финансиране на университетите, за да бъдат поощрени качествените специалности, водещи до реализация на студентите, посочи министър Кунева. За първи път в закона се записват приоритетни специалности, от които има нужда пазарът на труда, отбеляза тя. Целта е да имаме икономика на знанието и да се развиваме като държава, каза вицепремиерът. Кандидат-студентите трябва да знаят и да могат да преценят риска къде имат по-голям шанс да се реализират, като това е наша отговорност, обясни Кунева. Тя говори и за връзката между бизнеса и образованието, като отбеляза, че диалогът между държавата, образователните институции и бизнеса е ключов - не само за университетите, но и за професионалните гимназии.

Най-голямото преимущество на Закона за предучилищното и училищното образование е в това, че макар детето да е в центъра, фокусът е върху свободата и избора на учителя, каза Меглена Кунева. Вярвам, че колкото и да е важно какво пише в учебника и какви учебни програми има, учителят е този, който може да ги преведе на децата. Една от промените в закона е свързана с това, че в по-голямата част от програмите има разделение между времето за задължителни нови знания - 60 процента, и между времето за допълнителни занимания - 40 процента. Това означава, че учителят ще може да прецени дали според нивото на своя клас да използва това допълнително време за преговор, ако се налага, или да предложи работа по проекти, допълнителни занимания, употреба на нови технологии или интерактивни игри. МОН трябва да насочи усилията си и към квалификацията на учителите, заяви министър Кунева. По думите й друга тема е свързана с използването на ИКТ в училище, защото днес децата започват да работят с таблети и компютри от най-ранна възраст.

На нас ни е необходим голям национален успех в българското образование. Ефектът от този успех ще бъде наистина дълбок и всеобхватен и ще засегне всеки, коментира вицепремиерът.

БТА

Автор на статията:
Борис Проданов
0 коментара
fallback
fallback