Варна °
fallback
Общество
15:28 | 19 юни 2017
Обновен: 05:27 | 10 май 2025

3 години от пороя в Аспарухово

Панихида за загиналите при наводнението бе отслужена в храм “Свети Цар Борис“

По материала работи: Юлиян Атанасов

Ние хората сме като скачени съдове, не можем един без друг и само в единството си можем да продължим да съществуваме – каза отец Георги Фотакиев по време на панихида за загиналите при наводнението в кв. „Аспарухово“ във Варна през 2014 година. В местния храм “Свети Цар Борис“ имаше само шепа хора. Отсъстваха даже близките на загиналите. Макар да сме убедени, че хората, които срещнахме в квартала, още помнят до най-малката подробност ужаса на прииждащата вода преди точно три години. В този трагичен ден загинаха 13 души, а десетки домове бяха разрушени. Вечерта на 19 юни 2014 година приливна вълна с височина 2 - 2.5 метра и обем между 2 и 2.5 млн. куб. метра заля ниските зони на жилищния квартал. Тя повлече къщи, автомобили, имущество. Десетки семейства останаха без домове. 

 

По време на панахиди хората рядко се заслушват в думите на свещениците, но понякога наистина няколко изречения, казани на нов български език и с простичка мъдрост, могат да завъртят цял калейдоскоп от внушения и спомени за събитие, преобърнало живота на много хора. „Събрахме се днес не само, за да си спомним за жертвите и да помолим Бог да пости греховете им и да даде покой на душите им. Тук сме, за да си вземем поуките, че всеки човек има касателство за всичко, случващо се под слънцето. Ние, хората сме зависими един от друг и в това няма нищо страшно. Страшен е индивидуализмът и схващането, че един човек може да продължи да живее без другите. Защото както виното и хляба са направени от много зърна и в единство, така и хората само в единство могат да преодолеят трудностите“ – каза още свещеникът. И заради единството на варненци при спасяването на квартала в природното бедствие, бе издигнат символ на доброволеца в Аспарухово. Там вече са изградени два охранителни канала със средства от фонд „Солидарност“. Предстои Министерството на регионалното развитие и благоустройство да инвестира още 3 млн. лв. във ВиК в жилищния квартал.

 

Според  експертизата, назначена по разследването, наводнението е било причинено от природен феномен, проявил се в резултат на специфичното съчетание на климатични, ландшафтнии и антропогенни фактори. Източникът на наводнението е формиралата се висока вълна вследствие на падналите във водосборите на двете дерета проливни и поройни интензивни валежи и от природни фактори. Природният феномен се превръща в бедствие и поради влиянието на човешка намеса. Незаконната сеч, изхвърлените отпадъци и незаконните къщи също са допринесли за трагедията. 13-те човешки жертви по време на водното бедствие в кв. „Аспарухово“ се дължат и на недостатъчната осведоменост на жителите на квартала за опасността от наводнение и подготовката им за адекватна реакция за защита.

 

Варна сигурно ще направи своите изводи за това – кой е изпълнил задълженията си по организацията и защитата и кой - не. Ще бъдат разгледани и всички материали от разследването на защитници и адвокати, както и на наследници на пострадалите лица. Ще се направят анализи и оценки на всичко, което се случи на 19 юни 2014 г. Дано всичко това предотврати нов гняв на природата и никога повече човек не загива, повлечен от улична река. Мир на душите на нелепо загиналите хора в природното бедствие на Аспарухово!

Ели Маринова

Снимки Пламен Гутинов

Автор на статията:
Юлиян Атанасов
0 коментара
fallback
fallback