Варна 12°
fallback
Общество
12:31 | 21 февруари 2018
Обновен: 22:29 | 6 май 2024

Варненски семейства крият, че децата им са с диабет

Страхуват се от дискриминация в училищата и градините

По материала работи: Слав Велев

19 варненски семейства са скрили, че децата им, които посещават градини и училища, са с диабет. Причината е, че се страхуват от дискриминация. Това съобщи проф. д-р Виолета Йотова, ръководител на Първа детска клиника в УМБАЛ „Света Марина“ във Варна. Данните са от проучване, направено наскоро.

 

Родителите на деца с диабет трябва да работят, а не да стоят до тях, каза още проф. Йотова. В момента грижи в детски градини и училища се полагат за 20 подрастващи с това заболяване, но има поне още  90, за които това не се прави. Училищната среда трябва да осигури условия за мерене на кръвната захар, за поставяне на инсулин и обучен човек, който да прецени кога трябва да се обади на родителите, поясни педиатърът. Тези проблеми ще бъдат поставени на среща утре в Плевен и касаят промяна на наредба на здравното министерство. Въпросът е, че преустройството на дейността на училищните здравни кабинети среща съпротива в местните власти и медицинския персонал.  

 

Инсулинова помпа и консумативи бяха дарени на двегодишния Борко и майка му Елица Недялкова. Това направи председателят на асоциация „Докосни дъгата“ Денислава Ангелова. За първи път даваме инсулинова помпа на толкова малко дете, сподели тя. Средствата за техниката са осигурени от фирма, а парите за консумативите – от благотворителна инициатива на ученици от Велико Търново и Попово, които също са на инсулин.  Кампанията е започнала по повод Световния ден за борба с диабета. До края на годината на Борко ще бъде дарен и сензор за измерване на кръвната захар.

 

53 деца могат да разчитат вече на инсулинови помпи, 21 от тях от Варна. Цената на техниката е около 7 000 лв., на консумативите – 450 лв. месечно. На този етап НЗОК осигурява безплатно помпи само за пациенти над 30 килограма. Много бихме желали Касата да реимбурсира и консумативите за сензорите за кръвна захар, които достигат до 650 лв. на месец, каза още Ангелова.

 

Инсулиновите помпи помагат за прецизното дозиране на инсулин в организма на малките диабетици, мерят постоянно кръвната захар и дават точна картина на колебанията й. И не на последно място – предотвратяват 12- 15 убождания от спринцовка в денонощие. Скъпите апаратчета  „се предписват“ само от лекари специалисти, тъй като те не са подходящи за всички деца с диабет.

СТАВРИ СТЕФАНОВ

Автор на статията:
Слав Велев
0 коментара
fallback
fallback