Варна °
fallback
Общество
15:47 | 22 февруари 2016
Обновен: 18:14 | 9 май 2025

Саби от Българското Възраждане в музея във Варна

На изложбата ще бъдат показани реликви - револверните саби на Хаджи Димитър и Стефан Караджа

По материала работи: Борис Проданов

По традиция всяка година около 3 март, варненският музей на Възраждането организира изложба, посветена на личности и събития – “Сабите на воеводите”. Тя ще бъде открита в музея на Възраждането на 25 февруари, от 16 ч. Със свои експонати участват още РИМ – Търново и РИМ – Русе.

На изложбата ще бъдат показани реликви на Българското Възраждане - револверните саби на Хаджи Димитър и Стефан Караджа. Те са от един и същи тип, направени по специална белгийска изработка. Всяка от сабите съдържа и револвер с шест патрона.

Посетителите ще могат да видят още въоръжение и лични вещи на Г. С. Раковски, Филип Тотю, Панайот Хитов.

Докосването до реликвите на тези емблематични за българското Възраждане личности, ни накара да поспрем в забързаното всекидневие и да си припомним подвига и саможертвата на хилядите знайни и незнайни четници, дали живота си за свободата на България, съобщиха от пресслужбата на РИМ.

Изложбата може да бъде видяна до 25 март.

Автор на статията:
Борис Проданов
0 коментара
fallback
fallback