Морската столица на България Варна събра представители на побратимени градове на форум под наслов „Ефективни форми на сътрудничество между крайбрежните градове“, организиран от Община Варна. Събитието се проведе в рамките на Международната регата „Tall ships”, а целта му бе да създаде ефективни задълбочени контакти между партньорите, които могат да си взаимодействат дори и по съвместни европейски проекти.
Инициативата бе белязана от две годишнини, атестация за доброто полвинвековно сътрудничество и партньорство между Община Варна и Рощок, Германия и 15 години обмяна на идеи и добри практики с Дордрехт, Холандия. По време на Конференцията виртуална разходка отведе присъстващите и във Финландия и Индонезия.
Видео импресии показаха пулсиращите градове на вода – Сурабая, Рощок, Дордрехт, Турку и разбира се домакинa – Варна, от изгрев до залез слънце.
Детайлно бяха представени начините за изпълнение и реализация на проекти свързани с морското дело, развитие на икономиката, стопанския и културен живот . Основните успешни практики, споделени от гостите на Варна, са свързани с добрите транспортни решени в градска среда, социализация на пристанищата, успешното сътрудничество между бизнеса и образованието, както и по отношение на индустрията за управлението на боклука.
Един от партньорите на Варна е Сурабая, вторият по големина град в Индонезия, а населението му е приблизително 3 млн. души. Благодарение на добре изградените скоростни транспортни връзки между града и агломерацията, част от която е той, през деня градът побира повече от 6 млн., работещи, които стимулират местната икономика. Хората намират уединение и място за отдих в огромна зелена площ, която логично са нарекли градската гора, която може би е в противовес на "градската джунгла".
На форума бе представен и Турку, морската столица на Финландия, която също се гордее с домакинството си на регатата на Високите кораби. Градът всяка година привлича милиони туристи и с богатата културна програма, която основно е съсредоточена в социализираната част на пристанището. Варна и Турку са побратимени градове от 1963 г.
Древната история на нашия град и ценният артефакт за изследването на еволюцията на цивилизациите - най-старото намерено обработено злато в света край предизвика благородната завист на участниците във форума..
Кметът на Рощок, Роланд Метлинг сподели, че преди 9 години е видял експозицията на варненското злато в Археологическия музей и си пожелал да го покаже и на своите съграждани. С усмивка той изтъкна факта, че Варненското злато отива на турне и през ноември ще бъде изложено пред жителите на Дордрехт, Холандия, което явно му дава надежда, че скоро ще го видят и съгражданите му в Рощок.
Щастлив съм да бъда тук точни днес, за да отпразнуваме нашето приятелство. Смятам че двата града като пристанищни центрове имат изключително много общи характеристики и проблеми, които заедно можем да решаваме, благодарение на доброто ни партньорство. Това каза за Медийна група „Черно море“ Роалнд Метлинг. Фактът, че регатата ни събра днес тук е доказателство, че Европа е цяла и е отворена към света. Рощок също организира подобни регати i бих казал, че организацията въобще не е лека. Двата града биха могли да осъществят съвместни проекти в бъдеще, за да организират подобни морски събития заедно.
Световната търговия се осъществява 80% по море, а това е голяма отговорност и предизвикателство за сектора и за индустриалното развитие на града, но е и голямо предимство. В това отношение отново много си приличаме с Варна, като се има предвид, че тук се намира и най-голямото пристанище в страната, каза още Метлинг. Градоначалникът на Рощок посочи и още една прилика, свързана с това, че в двата побратимени града се намират седалищата на Военноморските сили. Той издаде, че в Рощок предстои да се проведе конференция на тема опазване на мира след две години, а събитието е с изключителна важност и в световен мащаб.
Черно море
Снимки Пламен Гутинов