Варна 13°
fallback
Здраве
09:00 | 29 декември 2021
Обновен: 09:31 | 4 май 2024

Нова промяна: Бустерът в България – 3 месеца след втората ваксина

Изискването досега е да са минали поне 6 месеца

По материала работи: Ставри Таргов

На 3 месеца да се намали срокът след втората игла за поставяне на бустерна доза, предлагат водещи вирусолози и епидемиолози у нас. Изискването досега е да са минали поне 6 месеца от завършването на ваксинационния цикъл.

Очаква се промяната да се подготви веднага след празниците, след като за това спомена и министър-председателят Кирил Петков в разговора си с вирусолога проф. Радка Аргирова в навечерието на Коледа. Министерският съвет вече обмисля идеята, уточни Петков.

За да се случи това, е нужно първо експертният съвет към здравното министерство да направи предложение, а по-късно министърът да вземе решението.

Как е в ЕС

“Направихме справка за повече от половината страни в Европейския съюз и шаренията е пълна: има изисквания и за 3, и за 4, и за 5, и за 6 месеца преди бустерна доза. Но очевидно намаляването на срока е наложително заради епидемичната ситуация с омикрон”, обясни миналата седмица главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Експерти се обединяват около тезата, че бустерът пази до 90% от новия щам на вируса.

“Има изследвания, че след втората доза има малко над 60% ефективност, а след бустерната нараства до 90%”, обясни алергологът акад. Богдан Петрунов.

Същата теза подкрепя и вирусологът доц. Любомира Николаева - Гломб. Според нея също трябва да се намали периодът за поставяне на трета доза и било въпрос на време това да се случи.

По думите ѝ за този период от три месеца организмът изгражда стабилен имунитет. За един месец бустерната доза дава над 90% защита от новия щам на коронавируса.

Подсилващата доза пази до 70% от тежко протичане на болестта при омикрон, изчислява пък експертът по безопасност на ваксините и ръководител на лаборатория в Берн д-р Аспарух Илиев.

“Изследвания в лабораторни условия, в които се взема вирус и се поставя върху изолирани клетки, показват, че поставянето на трета, бустерна доза подобрява имунитета срещу омикрон”, обясни той пред “24 часа”.

За експерта само две дози ваксина също дават нелоша защита, но все пак бустерната е по-ефективна. Макар че данните за протичането на новия щам да са все още оскъдни, едно е сигурно според д-р Илиев - бустерът работи много добре.

Заразеният, но ваксиниран с бустер има много по-малък шанс да влезе в болница. Все пак напомня, че колкото и добре да работи третата доза, нуждата от носенето на маски остава, пише 24 часа.  

Автор на статията:
Ставри Таргов
Бустерна доза срок на поставяне
0 коментара
fallback
fallback