IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 11°
Политика
18:26 | 21 март 2018
Обновен: 08:24 | 25 април 2024

Борисов нареди: Край на саботажа при обществените поръчки!

Премиерът чака и законови текстове за кражбите на коли

По материала работи: Ставри Таргов
Борисов нареди: Край на саботажа при обществените поръчки!

Законови промени, които да спрат злоумишленото обжалване на обществени поръчки и други за борба с престъпността са били обсъдени на днешното правителствено заседание.

 

Работни групи с участието на всички заинтересовани институции готвят изменения в ЗОП и в Наказателния кодекс. Прецизират се текстовете за кръга заинтересовани лица при обжалване на обществените поръчки, като целта е да не бъдат спирани с години значими проекти.

 

Готвените промени в наказателното законодателство са свързани основно с приравняване на противозаконното отнемане на автомобил с кражба, става ясно от стенограмата на заседанието.

 

Обсъдени са и резултатите от първите срещи на министъра на вътрешните работи с кметове от малки населени места и с кметски наместници за съвместната им работа с полицията за опазване на обществения ред и сигурността по селата.
Задачата беше възложена от премиера Борисов на оперативно заседание на кабинета в понеделник.

 

"Трябва да се знае в селото, че или има постоянен полицай, или има видеонаблюдение, или веднъж минава полицейски патрул, който отива при кметския наместник или при кмета, подписва се в тетрадката, пита го за проблеми, за да живеят спокойно хората", посочи министър-председателят.
Вицепремиерът Томислав Дончев съобщава, че от вчера всички министерства са включени в системата за обмен на документи по електронен път.

 

"Тепърва трябва да изрежисираме всички сценарии как едно ведомство прави в друго справка по електронен път, когато нямаме първично достъпен регистър. Но, първата стъпка – свързаността, е факт", казва той.

 

Борисов пита министъра на туризма Николина Ангелкова кога ще е готова системата за хотелите ЕСТИ и заявява, че от месеци слуша, че комисията работи денонощно. След това сам прави извод от отговорите на министъра, че за този сезон няма да стане.
"Имаше една година и половина обжалване, както при ТОЛ-а. Ние почваме, те обжалват. И то фирми, които дори не са закупували документи. Просто, имали правен интерес", казва Ангелкова, а Борисов заръчва: "Дончев, трябва да помислите върху това буквално саботиране на държавата".

 

"Че обжалването е необходимо, че то стимулира и конкуренцията, и прозрачността въобще не става спор. Говорим за системи… има ли някой, който да не е убеден, че системата, която всеки, отишъл в хотел, ще го регистрира – първо е полезна за националната сигурност, второ за бюджета и за прозрачността на бизнеса. И това година и половина не може да се въведе заради обжалване! ТОЛ системата две години! И то си личи умисълът – чака се последният момент, шест часа вечерта без една минута, тогава се внася от някоя фирма и блокира нещо, което ни струва милион и половина на ден. До вчера асфалт не се ядеше, а сега всички искат асфалт.

 

Хубаво, ама по милион и половина ние губим от това, че ТОЛ системата не работи, години наред не можахме и чак сега преодоляхме тази пречка", ядосва се премиерът.
По отношение на кражбите на коли Борисов казва, че се бори сигурно от 15 години и не може да преодолее противозаконното отнемане на автомобили да стане кражба.

 

"Ще е много приятна изненада за мен, ако това успеем да го направим. Хващаме го в колата, след това излиза, пробация, домашен арест, отива пак да краде и такива случаи, ако извикам директора на Софийско, може би до утре сутринта ще ви разказва с имена, с факти, с хора. Само че законът казва, че това е възможно. Да променим законите, да ги обясним на обществото, защото отнемането означава, че като те хванат вътре в автомобила, но ако не работи, или там те хванат на място – не го крадеш, не е кражба и там има други членове и състави.

 

И миналия път ви разказвах, знаковите крадци вече са като директори – влиза с лаптопа, пали колата и слиза. Влиза шофьорът, който вече и да го хванат, той е никому неизвестен, почват да го съдят, поема цялата вина. И законът им позволява това да го вършат! И полицаите всяка сряда ми казват: "Борим се, но този пак е навън, този пак е под домашен арест, този пак го хванахме под домашен арест как разфасова кола". И затова – 10 дни срок, седнете и го направете! Дайте им този инструмент", заръчва той.

 

Правосъдният министър Цецка Цачева казва, че този текст за отнемането е в главата за транспортните престъпления, а не в главата и раздела за престъпления против собствеността, където са кражбите и това е промяна, направена още преди демокрацията. Според нея новата редакция може да стане до края на месеца.

Dnes.bg

Коментари

Новини Варна