IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 15°
България
08:57 | 28 юни 2017
Обновен: 06:06 | 24 април 2024

Започват проверки на санирани панелки

Внася се румънски стиропор с подправени документи

По материала работи: Слав Велев
 Започват проверки на санирани панелки

Започват проверки на санирани вече панелки за стиропор менте. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков вече е възложил на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) да направи инспекция за качеството на строителството и за работата на надзорните фирми, за това какви материали се използват за санирането на сградите.

 

Това заяви той след проведената вчера кръгла маса на тема "Възможности за намаляване на административната тежест в строително-инвестиционния процес".

 

Причината за проверките са постъпили сигнали за около 30 сгради, за които има съмнение, че са използвани материали, които не отговарят на изискванията за огнеустойчивост, пише "Монитор".

 

По закон за високите сгради се изисква да се слага изолационен материал със слаба реакция на огън от клас "А". Това са негоримите материали като минерална или стъклена вата. Въпреки това обаче се допускат компромиси за клас "Б" и дори за клас "Ц".

 

Освен тези 30 сгради, за които има получени оплаквания, ще бъдат проверени на извадков принцип още 56. Така общият брой на блоковете, които ще подлежат на проверка от специалистите, ще е около 86.

 

Преди време строителни фирми сигнализираха, че румънски стиропор се внася в България с подправена декларация за съответствие, в която е записано, че е с висока пожароустойчивост. Въпросният материал не се различава от другите продукти, но използват не много редовни документи, за да го продават като материал с висока степен на огнеустойчивост. Това се прави, за да може да бъде използван за сгради с височина над 28 м, над 9-10 етажа.

 

По повод възможностите на намаляване на административната тежест в строително-инвестиционния процес министърът коментира обсъжданата с ДНСК възможност за преминаване към уведомителен режим за строежите от пета категория. Работи се и по нормативната възможност да има електронни части на проектите.

 

"В Кадастъра сме доста напреднали, не просто напреднали, може би той е за пример. Трябва по-голяма публичност на това какво предлагаме като услуга", коментира той.

 

Максимално трябва да се стремим административния контрол да отпадне за сметка на контрола в самите организации, браншовите и в участниците в инвестиционния процес, но в рамките на разумното, заяви министърът.

 

Ще бъде създадена и работна група за промени в Закона за устройството на територията (ЗУТ). "Работната група, е за да направим инвестиционният процес и устройственото планиране в един европейски вид, който ни подобава като страна членка на ЕС", каза още регионалният министър.

 

В отговор на въпрос за толсистемата министърът каза, че в момента Върховният административен съд (ВАС) разглежда една от жалбите. "Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отхвърли жалбите на трите компании. Ако ВАС се произнесе в полза на Агенция пътна инфраструктура (АПИ) като възложител, отваряме офертите и продължаваме с процедурата", категоричен бе Нанков. Според него или през октомври, или пред декември вече трябва има избран изпълнител на обществената поръчка.

 

Dnes.bg

 

Четете още:   За какво трябва да внимаваме при летните ремонти

 

 

 

Коментари

Новини Варна