IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 14°
България
20:55 | 15 октомври 2017
Обновен: 20:19 | 18 май 2024

Проф. Бенишева: Критериите на ЕС за ЕМА бяха много общи

Закъсняхме с подготовката, призна тя пред Bulgaria ON AIR

По материала работи: Юлиян Атанасов
Проф. Бенишева: Критериите на ЕС за ЕМА бяха много общи

Закъсняхме с подготовката на кандидатурата ни за Европейската агенция по лекарствата (ЕМА), но и критериите на Брюксел бяха много общи. Това обясни в предаването "Брюксел 1“ на телевизия Bulgaria ON AIR проф. Татяна Бенишева, председател на Българската асоциация за лекарствена информация и преподавател в Медицинския университет."След Брекзит е имало три смени в министерството на здравеопазването, към които сме отправяли апел като неправителствени организации заедно с организацията на генеричните производители и на Българския бизнес форум (б.р. - за започване на подготовка за кандидатурата на София за седалище на ЕМА),“ обясни тя.

 

"Алармирахме всяко едно правителство, че трябва да бъде създаден щаб за действие. Другите страни започнаха от по-рано и проучиха условията,“ допълни проф. Бенишева по повод ниската оценка, която е дадена на София като кандидатура за седалище на ЕМА.Миналата седмица стана ясно, че страната ни е оценена най-ниско от 19-те кандидатура за седалище на ЕМА. След излизането на Великобритания от ЕС Европейската агенция по лекарствата трябва да измести седалището си от Лондон. В нея работят над 800 специалисти, които одобряват за продажба и контролират всички медикаменти в ЕС. Българската кандидатура се състоеше от 4 страници."Не е въпросът в страниците, а в съдържанието им,“ коментира проф. Бенишева в разговор с водещата Милена Милотинова.

 

"Някои от кандидатите за ЕМА са реагирали детайлно, провели са срещи в Агенцията и са взели всички технически изисквания, за да могат да отговорят. България е провела една среща с директора на ЕМА, за която беше съобщено на сайта на здравното министерство. Действително се подцени същността на тази институция и какво значение би имала тя за държава като България и за целия ЕС,“ коментира проф. Бенишева.Според нея критериите на ЕС са били изключително общи. "Те бяха само 5 и с никакви кокнкретни, а само с общи изисквания. Ние сме написали общи обосновки в тези насоки,“ обясни тя."Никъде в тези критерии не е поставен икономическият. Ако той бе представен, щеше да се види, че един служител, който би се  преместил да живее тук, щеше да плаща 4 пъти по-евтин наем отколкото в Амстердам или Брюксел,“ заяви проф. Бенишева.

 

"Никъде не става ясно и още нещо - кога иска да започне да работи тази Агенция на новото място и дали например след пет месеца иска сградата, в която ще се настани, да бъде функционална. Ние сме написали, че сме готови да предоставим тази сграда, без никакви допълнителна конкретика, а останалите държави са взели чертежите на ЕМА, (б.р. и са написали) кое на какво ще съответства. Някои от тях са посетили ЕМА по 15 пъти, за да вземат всичко това. Така че е грешка на ЕС, че тези технически критерии не са качени като изискване в интернет, за да се видят от всички кандидати,“ заяви още проф. Татяна Бенишева.

dnes.bg

Четете още:И Еврокомисията се притесни от бързия ръст на заплатите у нас

 

Коментари

Новини Варна