IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
09:45 | 26 юли 2018
Обновен: 03:39 | 3 май 2025

Искаме от 7 страни оферти за изтребители

През миналия месец българският парламент одобри план за закупуване на машините

По материала работи: Слав Велев
Искаме от 7 страни оферти за изтребители

България е изпратила искане за оферти до седем страни за 16 нови или употребявани изтребители, за да замени остарелите си съветски изтребители МиГ-29. Това са съобщили от Министерството на отбраната пред "Ройтерс".

 

Световната информационна агенция отбелязва за читателите си по света, че черноморската страна, която се присъедини към НАТО през 2004 г., е поискала предложения за доставка на бойни самолети от САЩ, Португалия, Израел, Италия, Германия, Франция и Швеция.

 

През миналия месец българският парламент одобри план за закупуване на изтребителите. България планира да ги придобие на два етапа като част от опитите за подобряване на съответствието със стандартите на НАТО.

 

Около 1,8 млрд. лева ще бъдат заделени за първите осем изтребителя, както и за наземно обслужване, обучение на екипи и тригодишна първоначална интегрирана логистична подкрепа.

 

Потенциалните изтребители включват F/A-18 Super Hornet на американския самолетостроител "Боинг", "Грипен" на шведската "Сааб", "Рафал" на френската Dassault и F-16 на американската "Локхийд Мартин" или германски "Юрофайтър", както и употребявани Ф-16 от Португалия и Израел и италиански "Юрофайтър", са уточнили от военното министерство.

 

София иска от производителите да предоставят оферти до 1 октомври.

 

 

НАТО насърчи своите членове от Източна Европа да развиват, купуват и експлоатират ново военно оборудване на западния военен алианс, пише news.bg.

 

Някои източноевропейски страни членки, които някога бяха сателити на СССР, все още разчитат на руски военни самолети - например две трети от полското военно оборудване датира отпреди 1991 г.

 

Въпросът за това какви бойни самолети да бъдат закупени доведе до спорове в продължение на повече от десетилетие в България.

 

София има за цел да повиши годишните си разходи за отбрана до 2 процента от брутния вътрешен продукт на страната до 2024 г., отбелязва "Ройтерс".

 

Четете още:  

Коментари

Новини Варна