Учат децата на антикорупция с куклен театър

Хлапетата няма да се сблъскват директно и обременяват със сложни и неразбираеми понятия

Учат децата на антикорупция с куклен театър

С помощта на куклен театър и различни игри малчуганите от 3-та и 4-та група в детските градини ще се запознават с антикорупцията. Обученията ще стартират пилотно в едно от учебните заведения в Перник, обясни пред „Монитор“ Трифон Трифонов, директор на дирекция „Превенция на корупцията“ на КПКОНПИ

 

Хлапетата няма да се сблъскват директно и обременяват със сложни и неразбираеми понятия като „корупция“, „корупционно поведение“, „престъпления“, а сами ще стигат до извода кой е добрият и кой лошият.

 

„Едно от разработените предложения е децата да влязат в ролята на положителния герой под формата на куклен театър“, обясни Трифонов, пише Monitor.bg.

 

 Все още се а при интерес от други детски градини в Перник или други части на страната, проектът може да се разрасне.

 

Антикорупционното образование ще продължи и в училище при учениците от 5-и до 12-и клас, като към момента не се предвижда въвеждането на отделен час. Тематиката ще се изучава най вече по предмета гражданско образование, по който учениците от 11-и и 12-и клас ще се запознават изцяло с функционирането на държавата, обясни образователният министър Красимир Вълчев по време на конференция на тема „Антикорупционното образование – ефективен инструмент за превенция на корупцията“, организирана вчера от КПКОНПИ и фондация „Конрад Аденауер“.

 

„Превенция и противодействие на корупцията“. Учениците от 5-и до 7-и клас ще имат по минимум един час, а гимназистите – два. Обученията могат да се водят както от класния ръководител, така и от външни експерти. „Темата за антикорупцията може да се изучава и по линия на разширената подготовка и факултативните предмети, за което могат да бъдат разработени отделни учебни програми и учебни помагала“, коментира още Вълчев. Той обясни, че могат да се включат обучения по линия на дейности по интереси, както и различни теми да бъдат вплетени в учебните програми по география, история, дори и по литература. Според шефа на КПКОНПИ Пламен Георгиев най-сложно ще е именно това.

 

„Най-трудният момент ще е как да се вплете тази тема, без да се употребява думата корупция“, сподели Георгиев.

 

Георгиев заяви, че за него и КПКОНПИ образованието по антикорупция трябва да продължи и в университета. От тази година в УНСС стартира и тази част на проекта, където вече има магистърска програма „Противодействие на корупцията“.

Новини

Коментари

Избрано
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата