Източник: www.investor.bg, Божидарка Чобалигова
Визуализация: Спортен комплекс Варна
Пламен Андреев е утвърден професионалист с над 15 години опит в управлението и развитието на проекти в сферата на спорта, здравословния начин на живот и устойчивото градско развитие. От 2010 г. насам той развива собствен бизнес, фокусиран върху търговията със здравословни продукти, изграждането на концепции и управлението на спортни центрове.
От януари 2022 г. е изпълнителен директор на „Универсиада“ ЕАД, където активно участва в разработването и координацията на процеса по реконструкцията на залата – един от емблематичните спортни обекти в столицата.
От май 2022 г. заема поста изпълнителен директор на „Професионален футболен клуб – Черно море“ АД. Под негово ръководство клубът постига едни от най-добрите си резултати в последните години, класирайки се на второ и трето място в българското първенство.
През ноември 2024 г. Пламен Андреев е избран за изпълнителен директор на „Спортен комплекс Варна“ АД – ключов проект с дългосрочна мисия за подобряване на спортната инфраструктура и качеството на живот в морската столица.
Компанията реализира мащабен проект за изграждането на стадион "Арена Варна" с прилежащ обществен площад, жилищна зона, търговски площи и работни пространства. Потърсихме информация на какъв етап е проектът и кога ще бъде готов.
Снимка: Личен архив
- Проектът за изграждане на нов стадион на мястото на бившия „Юрий Гагарин" съществува от 2007 г. На какъв етап към момента е строителството на „Арена Варна" и кога очаквате да бъде завършен?
- В момента се изпълнява конструкцията на последния сектор Г. Сектори А, Б и В са завършени. Както обявихме през октомври 2024 г., в случай, че финансирането продължи по график, очакванията са обектът да бъде завършен в рамките на две години и половина. Към момента предвидените срокове се спазват и строителните дейности се извършват по план.
- Освен че ще бъде почти три пъти по-голям от двата по-стари стадиона в града, на които играят мачовете си Спартак Варна и Черно море, какво е останалото, което ще отличава новия стадион?
- Стадион „Арена Варна“ ще отговаря на всички международни стандарти за футболен стадион, определени от ФИФА и УЕФА. Проектиран е да покрива изискванията за размери на игрището, осветление, седалки за зрители, съблекални и обслужаващи помещения. След завършването си ще бъде най-модерното спортно съоръжение не само във Варна, но и в цялата страна.
По време на спортни и културни мероприятия, посетителите ще могат да паркират автомобили и автобуси в изградения триетажен подземен паркинг, за да не задръстват прилежащите улици. Съоръжението се вписва естествено в градската среда, без да натоварва трафика.
По отношение на седящи места, стадионът ще е един от най-големите в България – 22 хил. седалки. За сравнение, стадионите „Тича“ и „Спартак“ във Варна са с капацитети от около 8 хил. места.
- Кои са най-големите предизвикателства, с които се сблъсквате като предприемач при реализацията на такъв мащабен проект?
- Основните предизвикателства до момента бяха свързани с осигуряването на финасиране. Реализацията на проекта се забави заради промяна в инвестиционните намерения. Последвалата финансова криза от 2008 г. се отрази на всички. Наложи се да преоценим инвестицията и да направим промени в проекта. Това доведе до последващо забавяне. Общата стойност за изграждане на съоръжението по последни данни ще достигне 141 140 000 лв.
През годините търсихме възможности за осигуряване на допълнително финансиране за изграждане на проекта. Правени са срещи с екипите по програма JESSICA, която е създадена за финансиране на проекти с обществено значение и социална насоченост, но точно социалната страна на такъв проект го лишава от икономически смисъл. След като се направи анализ на възвръщаемостта на проекта, става невъзможно да се привлекат средства чрез банков или облигационен заем. Неслучайно проекти със социални функции се реализират и финансират приоритетно от държавата или общината.
Отчитаме желанието на обществеността във Варна в кратки срокове да бъде реализиран такъв мащабен проект. Ние също искаме да се случи и работим усилено.
- Какви са плановете за използването на стадиона след завършването му?
- Плановете са стадионът да влезе в международните спортни и културни календари. Надяваме се да привлечем и чуждестранна публика чрез богата програма. Интересна особеност е, че западната трибуна може да побере вътрешна сцена за големи концерти, а публиката да бъде разположена и на самия терен. Това увеличава двойно капацитета на спортното съоръжение.
- Първоначалният проект е разширен с обществен площад, жилищна зона, търговски площи и работни пространства. Как се стигна до идеята за това и през какъв процес преминахте за обособяването на терена от 127 хил. кв. м?
- Нашите намерения в далечната 2007 г. бяха да се направи реконструкция на съществуващия стадион. След като проучихме изискванията на ФИФА, установихме, че старият стадион не може да бъде лицензиран, защото разположението му (посока изток - запад) не отговаря на изискванията. Така се стигна до идеята да се изгради напълно нов стадион. Минахме през няколко проекта, които осигуряваха различен брой седящи места. Този проект, който в момента се реализира, осигурява допълнителни спортни и търговски дейности в обекта. Това ще даде допълнителен живот на съоръжението и ще позволи да се използва ежедневно и целогодишно.
Терените с площ от 127 хил. кв. м включват имота, върху който се изгражда стадионът, както и съседни парцели. Всички те са собственост на „Спортен комплекс Варна“ АД. Концепцията ни за територията винаги е била създаване на обществена зона, която включва съвременна градска среда с фокус върху спортната инфраструктура. Нашата цел е мястото да стане притегателно за всички в града – място за спорт, забавления, бизнес и обитаване.
- На какъв етап е в момента реализацията на градското пространство и кога очаквате да започнете реалната работа по изпълнението на проекта?
- В момента се изработва мастерплан за градското пространство, има процедури по изработка на подробни устройствени планове и архитектурни проекти. След като получим необходимите разрешителни за строеж, ще започнем и реализацията.
- Какви жилища ще бъдат изградени в жилищната зона и какъв е профилът на купувачите, които ще се стремите да привлечете?
- Жилищната част е обособена върху имот с площ от 17 хил. кв.м. Централно място в нашата концепция заема спортното съоръжение. То се изгражда върху повече от 50% от площта на имотите – 70 хил. кв. м.
В момента сме на етап, в който жилищната част се проектира. Уникалното е, че естествените дадености на терена ще позволяват на новите собственици на жилищата да се насладят на прекрасна гледка към морския бряг почти от всички апартаменти.
- Бихте ли разказали повече за търговските площи и работните пространства, които планирате да изградите?
- Планираме да бъдат изградени модерни търговски зони и съвременни работни пространства. Приходите от наеми ще се използват за издръжката на стадиона. Подобно мащабно съоръжение има тежка издръжка – данъци, осветление, почистване и много други разходи, за които хората не си дават сметка.
- 30% от терена ще бъдат заети от зелени площи и публични пространства. Какво планирате в тази част от проекта и защо тя е важна?
- Зелените площи и публичните пространства са неизменна част от всяка градска среда. Планираме да създадем кътове за отдих с много зеленина, детски площадки, пешеходни и велоалеи. Предвидили сме и озеленяване на част от покривните пространства на търговски обекти. Искаме да създадем усещане за паркова зона.
- Какви са тенденциите на жилищния пазар във Варна от гледна точка на търсене, предлагане и цени и как очаквате жилищната част от проекта да се отрази на пазара в града?
- Пазарът на недвижими имоти във Варна следва тенденцията в страната. Забелязва се постоянен темп на нарастване на продажните цени. Търсят се имоти както за обитаване, така и с инвестиционна цел – отдаване под наем.
Във Варна има няколко университета, които привличат чуждестранни студенти. Това осигурява постоянно търсене на апартаменти под наем. Продажните цени на апартаментите зависят от района на имота и варират от 1800 до 4000 евро на кв.м. При възлагане на проектирането на жилищните и търговските площи сме се водили от препоръки, направени от световната компания за услуги и управление на инвестиции в недвижими имоти Colliers International.