IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 10°
България
09:47 | 23 октомври 2018
Обновен: 10:03 | 16 април 2024

Новият шеф на Агенцията по лекарствата атакува предшествениците си

Трябва да работим за подобряване на донорството в България, както и взаимоотношенията ни с Евротрансплант, каза д-р Михаил Христов

По материала работи: Слав Велев
Новият шеф на Агенцията по лекарствата атакува предшествениците си

Трябва да работим за подобряване на донорството в България, както и взаимоотношенията ни с Евротрансплант. Ако няма достатъчно добро развито донорство в България, не бихме могли да помогнем на хората.

 

За това призова председателят на Изпълнителната агенция по лекарства (ИАЛ) д-р Михаил Христов в ефира на bTV.

 

Христов припомни, че откакто е встъпил на поста председател на ИАЛ, досега са били водени само кореспонденции и уговорки с Германия и Виена, но нямало постигнати конкретни резултати.

 

 

"Отказите на другите страни за трансплантации са заради драстичния спад на донори", изтъкна той и добави, че ако имаме подписани договори с всички болници за извършване на трансплантации, нямаме ли донори, не бихме могли да помогнем на хората.

 

Д-р Христов разясни, че не му било ясно каква работа е била свършена досега в ИАЛ, но оттук нататък са предприети много важни мерки по думите му. Той констатира, че наследството, оставено му в Изпълнителната агенция, не е добро.

 

Направен е лекарски консилиум с пристигнали здравни специалисти от Истанбул, които са проверили базата ни и са констатирали, че базата, която имаме, е много добра. 52 трансплантации на сърце има в "Св. Екатерина" и в болница "Лозенец", похвали се лекарят.

 

 

Д-р Михаил Христов уточни, че са се подписали споразумения с болниците в Рим, Париж, Хановер и Виена за обучения на български екипи (преди и след трансплантациите), които да отидат в чужбина или да дойде техният екип да оперира при нас.

 

Той изтъкна, че трябва да се осигури възможност да се помогне на чакащите хора, като в листата на чакащите са 15 човека, а двама от тях са в много тежко състояние. Шефът на ИАЛ добави, че това, което може да се осигури за хората в тежко състояние, е второ лекарско мнение.

 

"Всички пациенти ще бъдат прегледани и ще бъде установено тяхното състояние", увери той.

 

Д-р Христов изнесе и данни затова колко души са починали от листата за чакащи за белодробно трансплантации в Европейския съюз. По данни на лекаря, 15% от листата на чакащите за белодробни трансплантации в ЕС са починали.

 

news.bg

Коментари

Новини Варна