IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 10°
Икономика
17:19 | 11 ноември 2018
Обновен: 16:55 | 20 април 2024

Формулата „един калъп за всички“ не работи за таваните на плащанията

Всяка страна трябва да има свободата да решава къде да насочи генерираната сума

По материала работи: Слав Велев
Формулата „един калъп за всички“ не работи за таваните на плащанията

Формулата „един калъп за всички“ не работи за таваните на плащанията. За това е категорична Галина Пейчева – Митева, асоцииран член на УС на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) и заместник-председател на Българска асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ). Според нея всяка държава членка трябва сама да определи методологията за приспадането на разходи за заплати и осигуровки, ако има таван.Същото се отнася и за размера на тавана, който трябва да бъде съобразен с националните особености. Всяка страна трябва да има свободата да решава къде да насочи генерираната сума от тези тавани в съответствие с целите на стратегическия план, който е защитила пред Европейската комисия. Това трябва да стане след анализ, подчерта Галина Пейчева – Митева.

 

„В Европа на регионите има голяма разлика между България, Германия, Франция, Гърция. Различните държави членки имат стопанства с различен размер и разликите в заплащането на труда в селското стопанство са големи.“, каза още тя.„Освен това смятам, че обвързаната подкрепа трябва да бъде повишена или поне запазена, в противен случай се изкривява секторът. Ако ние искаме да подкрепим по-голямо портфолио от животни, този списък трябва да бъде прегледан и ревизиран. Обвързаната подкрепа е важна и говорим за обвързване с добиви, а не номинално с обработвана земята.“, подчерта тя.

 

В момента се работи върху техническото задание за изготвяне на SWOT анализ на силните, слабите страни, ползите и трудностите при работата по националния стратегически план, съобщи Искра Вълчева, директор на дирекция „Европейска координация и международни отношения“ в Министерство на земеделието, храните и горите. В ход е обществена поръчка, но няма конкретен план за изготвяне на анализа. Окончателен вариант на стратегическия план ще има след изготвянето на този анализ. Без дискусия няма да има стратегически планове, подчерта тя.

agrozona.bg

Четете още: Все повече българи избират да се грижат за деца с увреждания

Коментари

Новини Варна