IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 14°
Избрано
07:00 | 24 май 2019
Обновен: 14:41 | 26 април 2024

Празнуваме 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост

Вижте програмата на честванията във Варна

По материала работи: Пламен Янков
Празнуваме 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост

24 май е Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост. Денят се отбелязва като църковен празник още през 11 век.

 

Като ден на просветата празникът се чества за първи път в град Пловдив през 1851 г., когато в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" по инициатива на Найден Геров се организира празник и ученическо шествие.

 

Светите братя Кирил и Методий са родени в град Солун. През 855 г. те създават глаголицата - славянската азбука. От 862 г. те се заели да популяризират християнството на славянски език. Солунските братя имали много последователи, които продължили просветителското им дело. Сред тях са Климент, Сава, Горазд, Ангеларий и Наум.

 

След въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. празникът се чества на 24 май по официалния държавен календар, а по църковния литургичен календар този ден е на датата 11 май.

 

През 1856 г. Йоаким Груев предлага денят на Кирил и Методий да бъде отбелязван като празник на българските ученици.

 

През 1892 г. е написан химнът на Деня на българската просвета и култура. Автор на текста на "Върви, народе възродени" е Стоян Михайловски, който го публикува за първи път в списание "Мисъл". През 1901 г. композиторът Панайот Пипков открива стихотворението в учебник и решава да напише музика по него. Химнът включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите шест. Стихотворението е преведено на 21 езика.

 

За официален празник на България 24 май е обявен с решение на Деветото Народно събрание на 30 март 1990 г.

 

110 блока с представители на детски градини, училища, университети, на образователни, културни, спортни и социални институции ще се включат в традиционното празнично шествие във Варна по случай 24-ти май – Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.Организатор на събитията са дирекциите "Образованите", "Култура и духовно развитие" и спорт" към Община Варна.

 

Денят ще започне в 9,20 ч. с благодарствен молебен в Катедралния храм „ Успение Богородично“. Точно в 10 ч. на пл. „Св. Св. Кирил и Методий“ ще бъде издигнат българският флаг, след което ще бъде изпълнена фолклорна композиция, с участието на състави от основни и висши училища.

 

Под звуците на химна „Върви, народе възродени“, ще тръгне празничното шествие, което традиционно се повежда от ученици и учители от ОУ "Св. Св. Кирил и Методий". Следват училищата – носители на „Награда Варна“ за 2019 г. и честващите юбилеи - Националното училище по изкуствата „Добри Христов“,  /75 години/, ОУ „Захари Стоянов“ /50 години / и Гимназия с преподаване на чужди езици „Йоан Екзарх“ / 25 години/. Във връзка с титлата „Варна - Европейски град на спорта – 2019“ тази година е сформиран и блок на спортните клубове. По бул. "Вл. Варненчик" ще бъдат разположени всички блокове на детските градини. 

 

Предвидени са промени в организацията на шествието – за първи път то ще се движи в две успоредни колони в отделните платна на бул. „Мария Луиза“ до кръстовището с бул. „Сливница“. След това част от блоковете ще продължат по бул. „Осми Приморски полк“, а друга - по бул. „Сливница“. В 11 ч. пред входа на Морската градина ще започне концерт под мотото „Да поиграем на празника” на фолклорен ансамбъл „Варна“.

Коментари

Новини Варна