Адекватната орална хигиена е от основно значение не само за здравето на зъбите и венците. Заболяванията на венците могат да доведат до поява на инфекция, възпаление и увреждане на тъканите.
Те се свързват също така и с развитие на сериозни здравословни проблеми, включително диабет, сърдечни заболявания и инсулт. Посланието, свързано с адекватната орална грижа, е малко объркващо, имайки предвид скорошните твърдения, според които почистването на зъбите с конец може да бъде загуба на време.
В тази връзка специалисти в областта на стоматология дават някои полезни съвети относно правилната грижа за устната кухина...
Да мием зъбите преди или след закуска?
Според специалистите миенето на зъбите непосредствено след хранене е най-лошото нещо, което можем да направим за тях. Консумацията на храна води до натрупване на киселини в устата, които временно правят зъбния емайл по-мек. Консумацията на плодов сок повишава киселинността в устната кухина дори повече.
Ако четкаме зъбите си веднага след хранене, се нарушава емайлът. Препоръката на някои специалисти е зъбите да се почистват веднага след ставане сутрин и след това преди лягане вечер.
Освен това е важно да не изплакваме веднага пастата от зъбите, тъй като по този начин се намалява ефективността ѝ. Поради същата причина не бива и да използваме вода за уста веднага след четкане на зъбите, дори и тя да съдържа флуорид.
Колко често следва да мием зъбите си?
В някои страни съветът е зъбите да се мият след всяко хранене. Според специалистите във Великобритания зъбите следва да се мият два пъти дневно в продължение на две минути.
Макар да няма неоспорими доказателства относно това твърдение, от данните на проучване, поместено в International Dental Journal, става ясно, че четкането на зъбите за две минути има по-добър ефект, в сравнение с почистването им за 40 секунди.
Puls.bg
Коментари