IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
10:36 | 7 ноември 2016
Обновен: 14:56 | 13 май 2025

Кръвна група „пчелна“, резус фактор – труд

Историята на пчеларя Миро Лефтеров, който гледа пчели и продава мед във Варна

По материала работи: Пламен Янков
Снимка Пламен Гутинов

Миро Лефтеров е пчелар от 40 години – от 1976 г. Не е напълно сигурен в нашата добронамереност. Трябва му време, за да разбере, че искаме да му дадем шанс да разкаже какво го вълнува, притеснява, радва, тревожи. Продава от „храната на боговете“ (както наричат меда) в бурканчета, непосредствено до колежките си, които плетат чорапи и излагат цветя. До различните буркани с мед е поставил и прашец – храната на пчелите. „Ние с тях сме омесили кръвта си. Съвсем буквално. Толкова много съм жилен, че вече сме от една кръвна група, свикнал съм с жилото им. Синът ми  също.“ Има 80 кошера, заедно с младия си наследник са ги докарали до общо 200. Смята, че за да станеш пчелар, трябват познания в тънкостта на занаята, постоянство и упорство. 

 

„Сега съм на 85 години. От 25 лета не съм ходил на плаж. Нямам почивен ден. Ежедневието на пчеларя е много натоварено. Казват, че пчелите сега много мрат. Ами мрат не само заради пестицидите. Мрат, защото много млади хора вземат евросубсидии, занимават се няколко години, ей така, от дъжд на вятър с пчелите, и ги уморяват заради невежество и неправилни грижи. Така не става. Трябва да четеш, да се информираш. Вярно е, че има и нови болести по пчелите, заради които много от тях измират. Прочетох в пресата днес, че било нормално да измрат до 10-15% от всички, които отглеждаш. Не съм съгласен, че това е така. Ако се грижиш правилно за тях, това не бива да е така.” Според Миро Министерството на земеделието и храните е абдикирало напълно от грижата за пчелите. 

 

Докато през миналата година изкупната цена за килограм мед е била 5 – 5,50 лв. (което е удовлетворявало донякъде пчеларите), през тази година цената е паднала до 3,60 лв. Това варненският медар нарича „подигравка“ с труда на хората в бранша. Пчеларят е уверен, че това изречение ще го прескочим, защото досега никой не смеел да го напише. Е, няма да го прескочим, защото това е думата на един човек, който има поглед върху това – какво се случва в бранша вече 40 години. Като че ли Миро не открива топлата вода с всичко, казано през болка. Но пък очевидно упоритият труд и отдадената душа на професията пчеларство са разковничетата, които са му помогнали да устои на конкуренцията и да разшири бизнеса си, да издържа стоически, въпреки годините си, и да поддържа духа си жилав и силен.


---


Наша справка показва, че Държавен фонд „Земеделие“ е превел близо 4 милиона лева по схемата de minimis за минимална помощ за подкрепа на пчеларите през 2016 г. Индивидуалният размер на подпомагане за едно пчелно семейство е 11 лева. По схемата са подадени над 3300 заявления за подпомагане на близо 386 000 пчелни семейства. Финансовата помощ е предназначена за физически лица, еднолични търговци, юридически лица и кооперации, регистрирани към 29 февруари 2016 г. по Наредба 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани. Пчелините, с които се кандидатства за подпомагане, трябва да са регистрирани като животновъдни обекти по изискванията на Закона за ветеринарномедицинската дейност не по-късно от 29 февруари 2016 г. Минимална помощ de minimis са получили пчеларите, подали валидни заявления за кандидатстване в определения за прием срок, които отглеждат между 20 и 200 пчелни семейства, като за стопаните с над 200 пчелни семейства финансиране е изплатено за първите 200 пчелни семейства. Задължение на стопаните е да запазят 80 на сто от броя на пчелните семейства, за които е получена помощта, като до 1 декември представят заверен ветеринарномедицински дневник на пчелина за извършен задължителен есенен профилактичен преглед на пчелните семейства. Индивидуалният таван за подпомагане по de minimis за един земеделски стопанин, както и за едно и също предприятие, не може да надхвърля левовата равностойност на 15 000 евро (29 337,45 лв.) за период от три бюджетни години (2014 - 2016 г.).

 

Eли Маринова

Снимка Пламен Гутинов

 

Четете още За един грош повече

Коментари

Новини Варна