За начинаещите тичането често изглежда трудно и изтощително занимание, което е и основната причина те бързо да се отказват. В началото на тренировката може да ни се струва, че дишането е силно учестено само след няколко стъпки. Причината е, че сърдечносъдовата система все още не е „загряла“. Какво бихме могли да направим в тези случаи, за да си помогнем, съветват специалисти...
1. Да забавим темпото
За някои може да изглежда противоречиво, но забавянето е първата стъпка към овладяване на темпото. Поддържането на една постоянна интензивност е сред най-трудните задачи пред всички, които тичат, без значение дали са начинаещи или не. Специалисти съветват да започнем по-бавно. Така, когато достигнем до финала, не чувстваме изтощение.
2. Да следим дишането си
Това е сред най-добрите начини да следим темпото, усилията и интензивността по време на тичане. Дишането не бива да бъде затруднено. Следва да поемаме въздух на всеки 3 – 4 крачки, които правим. Важно е да следим и за промени в дишането – както за учестяване, така и за намаляване на честотата.
3. Комбинация между тичане и ходене
Вместо да се концентрираме върху дължината на пробега, е препоръчително да помислим за това как да удължим времето, прекарано в тренировка. За тази цел от полза може да бъде комбинацията между тичане и ходене. По този начин се изгражда издръжливост, която позволява в бъдеще да тичаме по-дълго. Фитнес инструктори предлагат режима от пет минути ходене и една минута тичане в продължение на 30 – 40 минути три пъти седмично.
4. Да се освободим от очакванията
Вместо да се стремим да покрием някакви наложени стандарти, е препоръчително да се концентрираме върху качеството на тренировката ни.
puls.bg
Четете още: Най-глупавите причини, заради които жени са се сърдили на мъжете си
Коментари