IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
10:19 | 10 януари 2017
Обновен: 02:28 | 28 април 2025

Кои са най-честите фрактури през зимата?

1-во правило: При подхлъзване не се съпротивлявай непременно на падането

По материала работи: Юлиян Атанасов
Кои са най-честите фрактури през зимата?

Една от най-честите фрактури заради поледицата е тази на китката. Тя се получава в резултат на падане, при което в желанието да се избегне то или удара на тялото в земята, се издадат ръцете напред. Това е една от най-естествените ни защитни реакции да се предпазим. Уви, обаче костите на китката няма как да удържат рязката концентрация на тежестта на тялото в съприкосновението му със земята. Именно затова специалистите се опитват да ни обучат на правилна техника на падане в поледиците. Издаването на ръцете напред крие риска от фрактури с локализация от китката до рамото. Къде костта ще поддаде зависи от посоката и начина на падане на тялото и центъра на тежестта в дадения момент.

 

Рискът от счупване при падане е особено висок при възрастните хора, при които се наблюдава намаляване на костната плътност. С особено тежки последици може да бъде при хората, страдащи от остеопороза. Най-често счупванията при падане заради подхлъзване се локализират на разстояние 2 см от дланта върху лъчевата кост (костта на предмишницата, разположена по-близо до палеца) и на ладиевата кост на китката (това е кост, намиращата се непосредствено до свивката на дланта до китката или първата кост на дланта по линия от лъчевата кост към палеца).

 

Възстановяването на китката е продължително. Пълното връщане на движенията с нея понякога е проблем за дълго и изисква вещи грижи от опитен кинезитерапевт. Понякога при фрактурата са засегнати и сухожилията и връзките, което и прави травмата още по-сериозна и болезнена, и естествено, периодът на възстановяване по-продължителен. Друга честа фрактура, типична за хората в напреднала възраст, е тази под главата на тазобедрената кост. Получава се, когато се получи рязко сядане на седалищните части. Това падане може да коства много! Подпирането на лакът или падане с изнесено напред рамо – са причините за другите две често срещани фрактура през зимата. Всяка година от травматологичните отделения изнасят данни за незавидно число на счупвания на глезена, които се получават заради неправилно поставяне на крака при срещата му с твърдата повърхност.

 

2.Числото на фрактурите заради подхлъзване могат значително да се редуцират със спазването на няколко правила.

 

1-во правило: При подхлъзване не се съпротивлявай непременно на падането. Понякога падането е неизбежно и в този случай то може да дава по-добра алтернатива за избягване на травма. Припомни си техниката за правилно падане. Основната ти задача е да повлияеш на посоката на падане на тялото. При падане напред трябва да се опиташ да паднеш настрани, с прибрана към тялото свита в лакътя ръка, тоест при падането трябва да се подпреш не на китката, а на предмишницата. При свиването на ръката обаче лакътят трябва да се пази, така че да не поеме удара със земята. По този начин се предпазва и рамото и главата от контузии. При падане назад – трябва да се свият краката в колене към тялото, като то трябва да се наклони настрани. Така падането трябва да се получи по дължината на външната част на бедрото и страничната част на торса. По този начин се избягва сядането по таз, падане по гръб и удрянето на главата в тила.

 

2-ро правило: В поледицата е важно да ходим с малки крачки с леко свити колене. Ръцете трябва да се движат свободно, за да балансират тялото. Това е още една причини да се носят топли ръкавици. Чантите се носят през рамо, не в ръка. Не е време за носене на тежък батаж. Важно е обувките да са топли, удобни и има усещане за стабилност с тях. Ботушите с висок ток оставете за офиса.

 

3. Не бързайте при ходене, слизане и качване в транспортни средства, ползване на стълбища и пр.!

 

4. За хората в напреднала възраст е по-добре да се организира транспорт и да не се допуска тяхното придвижване в поледицата. Същата препоръка важи за хората, които не могат да разчитат на балансиран вървеж.

 

Помнете! Невинаги отведнъж разбираме за счупване на кост при падане. Болката е силна при удара, но е възможно да отслабне малко след инцидента, което да подведе. Ако се случи така, че болезнеността нарасне няколко часа или дори ден-два отново след инцидента  – то трябва да се отправите към Спешно отделение. Друг отличителен белег е отокът, както и посиняването. Характерна особеност е, че температурата на кожата над фрактурата е с повишена температура. Трябва да се обърне внимание и на всякакви деформации на мястото на травмата. Всяко забавяне в получаването на компетентна медицинска помощ може да доведе до фатални усложнения и осакатяване. Задължително е да се отдели и достатъчно време за рехабилитация след периода на покой в случай на фрактура!

 

puls.bg

Четете още: Знаете ли къде е Аспаруховата кула във Варна?

Коментари

Новини Варна