Помните ли малкия Омран Дакнееш от Алепо?

Година и половина по-късно бащата на детето хвърля нова светлина върху историята, която развълнува целия свят

Помните ли малкия Омран Дакнееш от Алепо?

Помните ли това момче? Миналата година то стана символ на страданието на жителите на сирийския град Алепо, след като в медийното пространство се появиха негови снимки. Кадрите на малкото окървавено момченце Омран Дакнеш, покрито с прах, разтърсиха света. В неделя той отново бе сниман, този път в дома си в родния си град, който вече е oсвободен от ислямистките организации и се намира под контрола на силите на президента Башар Асад, пише woman.bg.

 

Почти година и половина по-късно бащата на детето хвърля нова светлина върху историята, която развълнува целия свят. В интервю за държавни медии в Сирия той споделя, че снимките на момчето са били използвани за пропаганда, която да атакува президента на арабската държава.

 

По думите му сирийската опозиция и международните медии са изтъргували кръвта по тялото на малкия Омар. Бащата разказа, че е бил със сина си в дома си в момента на атаката и че изобщо не е чул отгоре да прелита самолет (твърди се, че семейството е пострадало при въздушен удар). Той добави също, че Омран е имал съвсем леки наранявания, че кръвта по лицето му е била от неговите рани.

 

По думите му докато търсел останалите си три деца, въоръжени лица отвели Омран, натикали го в линейката и започнали да го снимат. „След това го отведоха в болница, без изобщо да има нужда“, разказа още бащата. Къде точно е истината е трудно да се каже. Кадрите от август миналата година показват ясно как спасителни екипи, които не са въоръжени, отвеждат Омран в линейката. Доктор сподели пред ВВС, че детето е имало рана на главата, която изисквала да се направят няколко шева. ВВС припомня, че при освобождаването на града семейство Дакнеш избира да остане в контролираните от Башар Асад територии.

 

Вижте още Как изглежда момченцето от Алепо, чиято снимка обиколи света

Коментари

Живот
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата