Предлагат нова концепция за доброволчеството

Тя включва защита на труда, децата и държавата, коментират вносителите от „Възраждане“

Снимката е илюстративна: АРХИВ

Снимката е илюстративна: АРХИВ

Парламентарната група на „Възраждане“ внесе официални мотиви за промяна на Общия законопроект за доброволчеството, приет на първо четене в Народното събрание. С основната теза, че дейността, описана в проекта, засяга единствено организирани форми на доброволчество, от политическата организация  предлагат законът да носи името „Закон за организираната доброволческа дейност“. Според тях, настоящото заглавие подвежда обществото и подменя смисъла на понятието „доброволец“.

От „Възраждане“ остро се противопоставят на опитите в проектозакона да бъдат допуснати деца, непълнолетни, лица под запрещение и мигранти до организирана доброволческа дейност. Те предупреждават, че така се отваря врата за експлоатация, прикрит детски труд и заобикаляне на трудовото законодателство, като се допускат „доброволци“ да извършват дейности, които реално заместват платена работа.

Друг централен акцент в предложенията на политическата организация  е защитата на пазара на труда от подбиване чрез „скрито възнаграждение“. „Доброволческият труд не може да се използва за квалифицирани дейности, за които се издават сертификати, докато в същото време участниците получават парични компенсации, но не и реални заплати“, се казва в мотивите. Така, според тях, се легализира нелоялна конкуренция и се подценява цената на квалифицирания труд.

С оглед на справедливост и прозрачност, „Възраждане“ настояват всички юридически лица, които желаят да бъдат регистрирани като организатори на доброволчески дейности, да представят информация за произхода на средствата си за последните пет години. Това условие цели предотвратяване на възможни злоупотреби с публични средства, финансиране от съмнителни източници и прането на пари под прикритието на „доброволчество“.

Според „Възраждане“, доброволец трябва да е лице навършило 18 години, без висящи разследвания и записи в Детска педагогическа стая. От политическата организация отстояват позицията, че доброволчеството е морален акт, а не инструмент за политическо, идеологическо или социално инженерство. Те настояват спонтанното и индивидуално доброволчество също да бъде признато, а не да бъде изключвано чрез законови дефиниции, които обслужват тесни интереси.

С внесените си предложения, „Възраждане“ отправя сериозна заявка за преосмисляне на философията на доброволчеството в България – като кауза на свободни граждани, а не като схема за заобикаляне на закони, вкарване на зависимости и скрити цели.

Коментари

България
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата