Книгата си „Пристрастно. Театърът на Варна“ представи Виолета Тончева

Творбата е мозайка от впечатления, спомени и наблюдения, отбелязва авторът на предговора проф. Николай Йорданов

Книгата си „Пристрастно. Театърът на Варна“ представи Виолета Тончева

Книгата си „Пристрастно. Театърът на Варна“ представи Виолета Тончева. Авторът от доста години отговаря за връзките с обществеността на ДТ "Стоян Бъчваров".

 

Книгата е събрала интервюта с големи български творци, които са стожери на варненския театър и в някакъв период са били основополагащи за творческия му облик, отбеляза проф. Николай Йорданов, който е автор на предговора. „Това не е историческо съчинение и няма такива претенции. Книгата има за цел да улови човешкото преживяване, тя е мозайка от впечатления, спомени и наблюдения. Тя запечатва паметта за времето, за духовните вълнения, за творческите амбиции, за успехите. Банално е, но е истина, че от театъра не остава нищо материално – нито филмовата лента, както е в киното, нито платното на художника… Остават вълненията на хората – на тези, които са създали спектакъла и на тези които са го гледали. Първото нещо, което ме впечатли в книгата е, че чрез различните разкази и интервюта в нея видях колко сложно се преплитат съдбите на варненския театър с националния ни театър като цяло и с процесите и явленията в европейския и световния театър. Тази вселена, която има своя логика, прави четивото много увлекателно за всички“, каза още проф. Николай Йорданов. „Вили се зае много амбициозно с благородната си идея. При срещите ни виждах вълнението, с което тя се отнася към своята мисия, на която се отдаде абсолютно предано“, допълни той.

 

Това е една много елегантна книга, написана със стил“, подчерта нейният издател Георги Филипов.
 

Авторката призна, че е избрала заглавието поради факта, че театър не може да се прави без страст и благодари на всички актьори, режисьори, сценографи и композитори, които са я допуснали в своя вътрешен свят.

 

„В първия раздел на книгата, който се нарича „Лицата на варненския театър“ фокусът е върху отделната личност, как тя възприема себе си в театъра, как изпълнява своите художествени задачи. Във втория раздел, озаглавен „Театралната лаборатория“  акцентът е върху няколко знакови постановки от последните години. Там е изследвано отношението на режисьора, на сценографа, на композитора и на актьорите към постановката от една страна, и към публиката – от друга. В анкетите, които съм правила в продължение на 10 години съм събрала мненията на изследователи и почитатели на театъра, на журналисти и блогъри, на изкушени от театъра хора. Надява се, моята книга да спомогне да се случи срещата между хората на изкуството и публиката“, сподели Виолета Тончева.

 

Корицата е важна, тя е първото нещо, което привлича или не привлича читателя, каза още авторката и благодари за идеята и фотографията на Симеон Лютаков. „Решихме да използваме един сценичен костюм от 2001 г., от постановката „Обезчестената монархия“ на Вили Цанков. Той е ръчно изработен, днес все по-рядко се правят такива, тъй като са доста скъпи. Костюмът носи патината на времето, а начинът, по който се отваря, за да разкрие ризата, напомня за повдигането на театралната завеса. Със Симеон Лютаков много харесахме тази асоциация“, разказа Виолета Тончева.


Книгата вече е разпространена във всички регионални библиотеки в страната. 
 


Полина Петрова
Снимка Пламен Гутинов

 

Новини

Коментари

Култура
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата