IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Новина на деня
13:46 | 15 март 2017
Обновен: 02:33 | 10 май 2025

Варненци не вярват на етикетите на хранителните стоки

Проучване на Медийна група „Черно море“, по повод Международния ден на потребителите, разкри „чудеса“, отбелязани от производители, вносители и търговци върху продуктите

По материала работи: Пламен Янков
Варненци не вярват на етикетите на хранителните стоки

Варненци не вярват на етикетите на хранителните стоки, показаха резултатите от проучване на Медийна група „Черно море“. От близо 800 гласували в анкетата „Доверявате ли се на етикетите на хранителните продукти?“ едва 6% заявяват, че имат пълно доверие на написаното. Най-голям брой от анкетираните – 44% са отговорили, че подлагат на сериозно съмнение съдържанието на етикетите, а 26% заявяват, че изобщо не вярват в него.

 

Сигурно са прави, защото повод да направим това проучване беше етикет на който производителят бе обозначил срок на годност на продукта до 30 февруари 2017 година! Оказа се, че не сме единствените, попаднали на подобно „чудо“.

 

Какви други „чудеса“ около етикетите и самите стоки съществуват научихме от експресна анонимна анкета по време на събитие, организирано по повод Международния ден на потребителите.

 

 „По принцип често има 2 етикета за срока на годност, или печат, който скрива датата. Случвало ми се да купя месо със срок на годност 31 февруари, например. Надявам се, че проверяват продуктите, но очевидно не е съвсем така. Очакваме търговците да ги изтеглят от пазара, те често не го правят и се оказва, че клиентите са потърпевши. Случва се при месните продукти и млякото – нямат голяма трайност и така се възползват от доверието ни“, оплака се потърпевш пред нашия репортер.

 

Дама на средна възраст, която заяви, че внимателно чете написаното, сподели опита си: „Консервантите и оцветителите влагани в стоките са написани с най-дребен шрифт. Гледам на етикета за производител, Е-тата и дали съответно има вложени консерванти. Изключително важен е срокът на годност, който нерядко не се чете на етикета.“

 

„Често ни цакат с грамажа. Забелязвам един етикет, който е сложен върху друг. А теглото е различно. И реално плащаме повече“, обясни ужилен.

 

А разочарована клиентка ни разказа болезнения си опит, с покупка от голяма търговска верига: „За 8 март имах интересен случай – реших да купя нискоалкохолен коктейл на млечна основа и попаднах на бутилка в голяма търговска верига, с изтекъл срок на годност. Интересното е, че на етикета пишеше 30 февруари 2016 г. Срам ме е да Ви кажа като го отворих каква беше миризмата…“. Тя добави, че освен с етикетите някои от производителите ни мамят и с месото: „Имам чувството, че ни лъжат в грамажа, в съдържанието, на етикета, буквално във всичко. Инжектира се вода в месо и пилета. Трябва са се спре това“

 

Общото мнение на анкетираните е, че най-големи злоупотреби има с месата. Според хората те се обработват с вода и прочие добавки, изглеждат свежи, но на скарата и при готвене става страшно, а пилета с хубав грамаж стават с размера на гълъби след термична обработка.

 

Като попитахме кой трябва да се грижи за спокойствието на клиентите, освен институциите – Комисия за защита на потребителите и Държавна агенция за метрологичен и технически надзор, беше посочено „по-високо ниво“: „Няма как инспекторите да са навсякъде. Почва се от съвестта на производителя, после самият търговец трябва да е коректен, а проверяващите я го хванат, я не. Всичко е въпрос на честност и ние да си отваряме очите. А иначе всички намират начин да заобикалят закона и стандартите. Само да поискат. Плащат клиентите“, анализира ситуацията млад мъж, който сподели, че предпочита да купува домашна и фермерска продукция. Може би, защото те изобщо нямат етикети и няма как да се разочарова от производителя…

 

Няма как да ни прозвучи успокоително едно от мненията, че не само ние сме на този хал: „Опасявам се, че става въпрос за световен проблем. Стоки с такива отклонения има практически навсякъде. Както и винаги се намират добри производители или злоупотребяващи. Всичко е до контрол и до човека!“

 

Доц. Теменуга Стойкова, която беше сред участниците в кръглата маса за Международния ден на потребителите, също коментира ситуацията:

 

„Има задължение всички етикети да бъдат съобразно наредбата в страната – да е видимо, четимо, със съответни размери, да се обявят всички съставки. Това е за да няма заблуда на потребителя. Поставянето на малки и нечетими етикети не е допустимо. В тази посока също се работи, санкционират се производителите, които не поставят регламентирани указания на етикета. Защото потребителят има право да е информиран не само за безопасността на стоката, но и за нейното качество. Което задължително включва описание на всички съставки в четим и достатъчно видим вариант“.

 

А по въпроса за хранителни стоки със срок на годност до 30 и 31 февруари Доц. Стойкова бе категорична, че „търговските оператори са длъжни да изземат от мрежата тези стоки. И по надлежен ред да ги унищожат“. Тя добави, че същото важи и за стоки с изтекъл срок на годност.

 

Друг сериозен проблем от който се оплакват потребителите е факта, че често етикетите са написани много ситно и текста не се чете с просто око. На същото мнение са и 20% от участниците в онлайн анкетата на Медийна група „Черно море“. Ние също сме впечатлени, как търговците успяват да съберат върху етикет с размер 2,5х4 см. Освен всички данни за съдържанието на продукта, данните за производителя, инструкцията за употреба и още няколко неща, които трудно човек може да види без да ползва увеличително стъкло, почти цял роман…

 

Затова и 4% от участниците в нашата анкета заявяват, че изобщо не се мъчат да разчетат етикетите, а просто се водят по цената и логиката „скъпото е по-добро“. Този метод едва ли е най-сигурния обаче, защото етикета със срок на годност до 30.02.2017 г. бе поставен именно върху луканка от средно висок ценови клас.

 

БОРИС ПРОДАНОВ

 

Четете още Потребителите да четат инструкциите на стоките

Коментари

Новини Варна