IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Общество
14:33 | 13 юни 2018
Обновен: 10:14 | 19 май 2025

Около 25-30% от българските пчелари са био

40 на сто от меда у нас е слънчогледов

По материала работи: Слав Велев
снимка: Ели Маринова

Първите добиви на мед за тази година вече са факт. Това каза в предаването Посоки eu на тв. „Черно море“ с водещ Елена Кирова Валентин Атанасов – собственик и управител на предприятие за производство и преработка на пчелен мед.

 

Прибран е меда от рапица и част от акациевия, а това са едни от най-добрите в България. По думи на пчеларя, като количество не е много, но като качество – перфектен. Пчеларският бранш у нас се опитва се да изнася мед за Германия. „Там се цени най-вече акациевият, но цените драстично спаднаха. Важен фактор за цената на меда е дали той се произвежда по биологичен път. Има сертифициращи фирми, които  регистрират производители като био. Ок 25-30% от българските производители са био. Заради по-високата цена на продукта, всеки се стреми да спазва изискванията за биологично пчеларство, което е строго регламентирано. Строг е и контролът, който се упражнява - уточни Валентин Атанасов.

 

Според него проблем за нашите пчелари е обстоятелството, че Украйна вече изнася мед без мито в ЕС. Това е и една от основните причини за понижаването на цените. Ако България изнася годишно по 12 и 15 хил. тона мед обаче, Украйна изнася по 120-150 хил. тона на година. При нас цената варира в зависимост от качеството на пчелния мед. Всеки преработвател е длъжен да предаде получения пчелен продукт за анализ за лаборатория. Ако той няма лична, ползва тези на Агенцията по храните или частни лаборатория. Измерва се колко процента е поленът. За качествен се смята този с над 22%, 23%. Колкото по-голямо е количеството на полена, толкова по-добър е медът, а това вдига цената. До 10 лв. и нагоре достига качествен мед за килограм. Като цяло ценният пчелен продукт у нас на вътрешния пазар върви от 4 до 14-15 лв. Украйна не продава биологичен мед в Европа в такива разфасовки, което е добре за нашите пчелари.

 

„У нас има внос на украински и китайски мед. Лошото е, че ние по-малко изнасяме. Нашият мед като качество е по-добър. Имаме разнообразие от билки и растения, от които се прави. 40% от меда у нас е слънчогледов, следван от рапица, акация, липа и горски билки. Всички видове български мед са прекрасни и полезни за здравето – допълни Валентин Атанасов.

Ели Маринова

Снимка авторът

Пчелари: Държавата да се намеси спешно, за да спре унищожаването на пчели

100 километра за 24 часа ще изминат ентусиасти във Варненско

Коментари

Новини Варна