IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 18°
Свят
15:41 | 29 април 2017
Обновен: 09:18 | 25 април 2024

Турските власти блокираха Уикипедия

Не е ясно защо е наложена забраната

По материала работи: Борис Проданов
Турските власти блокираха Уикипедия

Турция блокира целия достъп в страната до онлайн енциклопедията Уикипедия - един от най-популярните в света интернет сайтове. Това съобщава Би Би Си.

 

Не е ясно защо е наложена забраната.

 

Мониторинговата група "Турция блокира" обяви, че сайтът е недостъпен от 8.00 часа сутринта по нареждане на турските власти.

 

Хората в Истанбул нямали достъп до нито една страница на Уикипедия без да използват виртуални частни мрежи.

 

"След технически анализи и законосъобразно разглеждане, основано на Закон № 5651 (за интернет), беше предприета административна мярка за този сайт", обяви турският Съвет за информационни технологии и комуникации.

 

Причина не се посочва.
 

"Турция блокира" и турски медии, включително "Хюриет", съобщиха, че временното разпореждане ще трябва да бъде подкрепено от съдебно решение в следващите няколко дни.

 

Би Би Си уточнява, че всичко това е станало много познато в Турция: безкрайно показване на иконата за зареждане, последвано от съобщение "server timed out".

 

Блокирането на интернет сайтове е често използвано средство от турските власти. Туитър, Фейсбук и Ютуб няколко пъти имаха същата съдба. Редица антиправителствени сайтове са недостъпни.

 

Социалните мрежи се разтревожиха от новината за забраната, като някои потребителите спекулираха, че може да е опит да се подтиснат критиките към президента Реджеп Ердоган на страницата на Уикипедия.

 

Един потребител на Туитър отбеляза, че в Уикипедия има страница за турския референдум със секция "противоречия и изборни злоупотреби". Той цитира твърдения, че правителството подтиска кампанията "Не" чрез арести и контрол над медиите и политически репресии.

 

Турция и преди временно е блокирала популярни социални медии, включително Туитър и Фейсбук, особено при вълна на масови протести и терористични атаки.

 

Правителството отрече да цензурира интернет.

 

Уикипедия също бе цензурирана и в други държави, включително временна забрана в Русия и повтарящи се сривове в Китай.

news.bg

 

Четете още: Лидерите на ЕС приеха обща стратегия за Brexit

Коментари

Новини Варна