Полската демократична икона и бивш президент на страната Лех Валенса се присъедини към протестите, които обхванаха Полша заради планове на управляващите да поставят Върховния съд и съдебната система под политически контрол, информира АП.
Европейският съюз и много правни експерти предупредиха, че промените носят със себе си отстъпление от демокрацията и тласкане на държавата към авторитаризъм.
Управляващата "Право и справедливост" защитава промените. Според лидера на партията Ярослав Качински реформите в съдебната система са необходими, тъй като никога не са били преследвани бившите комунисти след колапса на социалистическия строй през 1989 г.
Валенса говори пред протестиращи в Гданск, родният му град и мястото, където води стачките през 80-те години на ХХ век срещу комунистическия режим, които в крайна сметка доведоха до падането му.
73-годишният Валенса припомни тези демократични промени, пояснявайки, че разделението на властите на законодателна, изпълнителна и съдебна е най-важното постижение на движение "Солидарност".
"Трябва да използвате всички инструменти, за да си върнете това, което постигнахме за вас", каза той пред протестиращите, сред които имаше и млади поляци.
Носителят на Нобеловата награда за мир през 1983 г. също подчерта, че винаги ще подкрепя борбата им, което според АП означава, че изключва да поеме лидерска роля в протестното движение.
Той беше приветстван с възгласи "Лех Валенса" и "Благодарим Ви!".
Промените, отнасящи се до Върховния съд и съдебната система, одобрени от полските депутати, за да се превърнат в закон, президентът Анджей Дуда трябва да се подпише под тях.
За тази вечер във Варшава са организирани нови масови протести. На тях демонстрантите ще призоват държавния глава да блокира законодателство. Дуда официално заема неутрална опозиция, но е тясно свързан с управляващите.
Днес говорител на президента заяви, че Дуда вижда някои пропуски в законодателството за Върховния съд. Но той не каза дали държавният глава ще наложи вето или ще търси мнението на Конституционния съд. Дуда има 21 дни, за да се подпише под законодателството.
news.bg
Коментари