Надграждат метадоновата програма

Психолози и психиатри ще работят със зависими от психоактивни вещества

Надграждат метадоновата програма

Програма за психосоциална програма на лица, зависими от психоактивни вещества, ще съпътства метадоновата програма във Варна. Това обяви директорът на общинската дирекция „Здравеопазване“ Анастасия Георгиева в студиото на сутрешния блок на телевизия „Черно море“ – „Утро в нашия град“, с водещ Иван Барбов. „Обърнали сме внимание на индивидуалните консултации с психолог и психиатър, като ще работим съвместно с УМБАЛ „Света Марина“. Ще бъдат подпомагани също така близки, които имат съмнение, че човек от семейството е станал зависим от психоактивни вещества. Предвиждат се съща така консултации на бременни жени“, поясни Анастасия Георгиева. Тя изрази увереност, че с тази програма община Варна ще бъде полезна за реинтеграцията и по-лесната адаптация в социалната среда на такива лица.

 

Паралелно с тази нова програма ще продължи да се работи и по 8-те, които вече са традиционни. Добри резултати показва инициативата, която бе пилотна за миналата година и е свързана с обследване на детския слух в ранна възраст. „Програмата обхвана 540 деца, като при около 25% от тях се наложи да се направят допълнителни изследвания, които показаха, че в 7 случая се касае за загуба на слуха. Изключително важно е подобна диагноза да се постави в ранна възраст, тъй като това оказва влияние върху развитието на говора, а от там и върху цялостното развитие на детето“, подчерта Анастасия Георгиева.
 

Около 3300 деца ще бъдат обхванати в здравните програми на община Варна и още 1300 възрастни. Ранна диагностика се постига благодарение на инициативите за сънна апнея и женско здраве.
 

През тази година община Варна, заедно с Медицинския университет и Първа детска клиника към УМБАЛ „Св. Марина“, ще реализира пилотно и проект за подобряване на говорното развитие в ранна детска възраст. „Около 1200 думи трябва да изговаря и чува едно дете на час. Нашето внимание е насочено към развитие на говорната активност в тази посока. Ще измерим настоящото ниво, като в рамките на една седмица специалисти ще посетят детските ясли с информираното съгласие на родителите. Ще бъдат поставени апаратчета, които засичат звуците, които детето издава, и тези, които достигат до него, както и формата на диалог. След това в продължение на 5 седмици ще се работи за надграждане на установеното ниво. След анализ на резултатите те ще бъдат подложени на публично обсъждане и програмата ще бъде прилагана и в бъдеще в детските ясли. Ще я предложим за реализация и в национален мащаб“, разказа Анастасия Георгиева.
 

Предвижда се на сайта на детските ясли да се пусне анкета, която да измери удовлетвореността на родителите от тази услуга.
 

Общо около 19 млн. лв. е бюджетът на община Варна в сферата на образованието за 2018-а. Той беше утвърден на последната сесия на местния парламент и е завишен с около 8% спрямо миналата година. Близо 400 000 от тях са предназначени за проектиране и основен ремонт на 2 детски ясли - №5 и №7, за закупуване на интерактивни дъски, за основен ремонт в детските кухни. Около 2 300 000 лв. са предвидени за лечебните заведения – за закупуване на апаратура и подобряване на материалната база. „Това ще подобри лечебнодиагностичната дейност, както и условията за пациентите в лечебните заведения“, убедена е Анастасия Георгиева.  

 

Целия разговор в студиото на сутрешния блок на телевизия "Черно море", вижте тук:

"Щрихи от утрото" (2.02.2018) - Кои ще са приоритетите в общинското здравеопазване през 2018 година?

 

Четете още:

Стратегия за здравеопазването разработват във Варна

Новини

Коментари

Новини Варна
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата