Всеки четвърти от завършилите висше образование в България работи в чужбина. Това коментира ръководителят на Националния център за оценка на компетенциите към Българската стопанска камара Томчо Томов пред експерти от Националната референтна мрежа по проекта „Разработване и внедряване на информационна система за оценка на компетенциите на работната сила по браншове и региони”.
"Едва 30 на сто от завършилите висше образование работят на позиция, която изисква завършенето от тях образование. Получава се парадокс – образователната система не подготвя необходимите кадри за икономиката, тя създава безработни”, коментира Томов.
70 на сто от завършилите висше образование започват работа най-често в търговията, преработващата промишленост и услугите, са изводите от проекта на БСК.
По думите на Томов България се държи като богата държава, която изнася висококвалифицирана работна ръка в чужбинa.
„В същото време голям процент от младите хора не работят, а разчитат на издръжка от родителите си, които най-често подпомагат семейния бюджет от чужбина. Около 40% от младежите без работа са потомствено безработни, което означава, че и родителите им също са без образование и доходи“, допълва Томов.
Необходимо е да се прави системно проучване точно какви кадри са нужни на бизнеса и през какъв период от време те трябва да подобряват и развиват уменията си, така че да са конкурентоспособни на пазара на труда.
Изследване на БСК показва, че жизненият цикъл на компетенциите в ИТ сектора е само 4 години, в инженерните специалности – 7 г., а за финансистите – 9 г. Един IT специалист се деквалифицира най-много за 4 години, ако не поддържа знанията си актуални. „Нещо повече – докато един студент по „Информатика“ стигне до трети курс, наученото от него в първи курс може вече да е остаряло“, каза Томов, цитиран от dnes.bg.
При инженерите професионалните компетенции остаряват най-много за 7 години. Без допълнителни усилия за поддържане на професионалното ниво финансистите излизат от трудовия пазар за 9 години, показват още резултатите от проучването.
Проблемите при заетостта и безработицата започват още от средното образование, което все по-малко успява да подготви учениците да продължат да учат в университет и да ги мотивира да се реализират в областите, необходими на икономиката, свързани с математика, физика, химия, инженерно-техническа подготовка. Затова има и липса на кадри в определени професионални области.
Около 55% от безработните нямат завършено средно образование, допълни още Томов.
Всеки четвърти висшист работи в чужбина
Всеки четвърти висшист работи в чужбина
26.03.2014 | 06:33 ч. Обновена: 08.06.2025 | 01:05 ч.
0

Всеки четвърти висшист работи в чужбина
Новини
-
Защо повечето коли вдигат само 250 км/ч?
-
Юли носи романтика и изненади: Любовен хороскоп за месеца
-
Euro 7 вдига цените на колите с до 15%
-
Оставиха в ареста мъж, спипан с 4 кила кокаин в Силистра
-
Тревожно! Всеки пети вид пеперуда в България е застрашен от изчезване
-
Оставиха във варненския арест обвинен за участие в престъпна група
-
Заведения превзеха центъра на Варна, сами определяли заетата площ (СНИМКИ)
-
Месечен хороскоп за юли 2025
-
Хороскоп за 1 юли 2025
-
Линейки и полиция летят по пътя Бургас-Варна (ВИДЕО)
-
Закопчаха младеж, отарашил автомобил във "Владиславово"
-
На много хора им става лошо в електромобил! Учените имат обяснение
Начало
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата
Коментари