Ученици от Русе разработиха софтуер за наблюдение на звезди

Ученици от Русе разработиха софтуер за наблюдение на звезди

Ученици от Русе разработиха софтуер за наблюдение на звезди

Ученици от Русе разработиха софтуер за наблюдение на звезди

Разработка на двама ученици от Русе е впечатлила екипа на най-известния телескоп в света "Хъбъл".
Десетокласниците от Математическата гимназия Симеон Стефанов и Михаил Станев са създали софтуер, който помага за наблюденията на звезди в космоса, съобщи БГНЕС.
Михаил и Симеон са нарекли софтуера си "Навископ". Това е първото по рода си андроид-приложение, чиято цел е да улесни настройване на телескопа към дадено космическо тяло. Това става чрез мобилен телефон или таблет, който се поставя до телескопа и стрелката от интерфейса посочва правилната траектория.
Момчетата работят по проекта си в продължение на 6 месеца. Помагат им преподавателите по физика и астрономия и по информационни технологии, както и доц. Георги Георгиев от Русенския университет.
"В началото беше малко трудно, защото ние не сме много добри в астрономията. Започнахме да четем, имаше руска литература, която госпожата ни превеждаше, от интернет ползвахме. Трябваше и много математика, защото изчисленията са много обширни, много мащабни и наистина една малка грешка може да доведе до голям проблем", споделят младите математици. Засега в менюто има само 7 звезди, но в бъдеще ще бъдат добавени още звезди и планети. За да работи добре "Навископ", трябва интернет с висока скорост и мобилно устройство от по-висок клас. За предпочитане е звездите да се наблюдават нощем на открито пространство.
Най-голямото признание, което Симеон Стефанов и Михаил Станев са получили за разработката си, е дошло от екипа на най-големия телескоп в света "Хъбъл". Специалистите им изпращат писмо, в което ги поздравяват и казват, че са силно впечатлени от "Навископ". Седмица по-късно изпращат в Русе подаръци с образователни материали по астрономия. От фондация "Америка за България" пък вече са предоставили приложението им на българския олимпийски отбор по астрономия. Следващата им стъпка е да разработят 3D модел на звездните тела, който да се появява на дисплея заедно с образователна информация.

Коментари

Начало
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата