Откриха диаманти у нас. Скъпоценните камъни са намерени в скалите край родопското село Светулка. Учени от Нов български университет не изключват у нас да бъде открита голяма диамантена жила.
Двата диаманта от село Светулка са мънички, но пречупват светлината и блестят. По-големият е колкото зрънце от леща и е в тъмна графитена риза. Малкият свети силно, защото е шлифован от бижутер в диамантената столица на света – Антверпен, съобщава bTV.
Първите диамантени прашинки са открити от професор Рангел Гюров в скалите, наречени еклогити. За първи път обаче ученият е извадил и брилянти. „Може да се случи и в сто килограма да намерим, а може да се случи и в два тона нищо да не намерим. Този въпрос при проучването ще бъде изяснен, тъй като ще се търси място, където концентрацията на диаманти е повече”, обясни Гюров.
Хората в село Светулка приемат с изумление новината за диамантите. За тях скъпоценните камъни са надежда, но не за богатство, а за нов живот. За да стане ясно колко са диамантите край село Светулка, е нужно сериозно проучване, твърди професор Гюров. Той предполага, че от блестящите камъни може да има и в скалите еклогити край Враца
Откриха диаманти в Родопите
Откриха диаманти в Родопите
13.07.2014 | 17:28 ч. Обновена: 20.06.2025 | 12:15 ч.
0

Откриха диаманти в Родопите
Новини
-
Синоптици бият аларма: Идват още по-големи горещини
-
Удар: Украйна порази "основна" руска военновъздушна база
-
Най-малко 18 души постардоха при пожар в самолет на Ryanair (ВИДЕО)
-
Мъж издъхна на Седемте рилски езера
-
Евакуираха с хеликоптер млад мъж, припаднал на Черни връх
-
20-метровa картина изненада туристите във Варна (СНИМКИ)
Начало
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата
Коментари