Днес от 18 часа, в Държавната опера – Варна, с Тържествен концерт Хорът на варненските момчета и младежи ще отбележи 45 години от създаването си. Под диригентството на Дарина Кроснева хорът ще представи разнообразен репертоар с произведения от различни стилове и жанрове. Ще прозвучат творби от Йохан Себастиан Бах, Йозеф Хайдн, Добри Христов, Здравко Манолов, Петър Динев, Светослав Обретенов, Петър Ступел, Борис Карадимчев, църковно-славянска музика, съвременни западноевропейски и американски композитори.
Хорът на варненските момчета и младежи е създаден през 1969 г. от проф. Марин Чонев (1932 – 2012) - дългогодишен главен диригент на хора, с изключителни заслуги за развититето на момчешкото хорово пеене у нас и авторитетното място, което съставът достойно заема на престижните музикални форуми в България и по света.
В продължение на 35 г. диригент на хора е Дарина Кроснева. Под нейно ръководство съставът осъществява редица значими концертни изяви, отличен е с призови награди от национални и международни хорови фестивали и конкурси и се утвърждава като един от най-изявените български хорове.
Хорът включва около 100 момчета и младежи на възраст от 6 до 23 г. с 5 отделни състава: подготвителен, стажанти и трите основни, самостоятелни концертни формации – момчета, младежи и смесен хор. Дейността му се осъществява с подкрепата на община Варна, дирекция „Култура и духовно развитие“.
Хорът на варненските момчета и младежи е носител на призови награди от международни конкурси и фестивали в България, Европа и Америка - две специални, две големи и една първа награда, две почетни дипломи от Асоциацията на американските хорови диригенти. Осъществил е концертни турнета в Полша, Германия, Гърция, Франция, Швейцария, Белгия, Америка. Участник е в значими музикални форуми: ММФ „Варненско лято“, Международен майски хоров конкурс „Проф. Г. Димитров“, национални фестивали в Шумен, Пловдив, Ямбол, Русе, Габрово.
Съставът има реализирани записи в Белгийското радио, Швейцарското радио Шабле, Радио Варна, Българското национално радио.
За 45 години през хора преминават повече от 3000 момчета, получили уникално естетическо възпитание и съхранили за цял живот в сърцата си обичта към песента и висшето докосване до трудното, но прекрасно хорово изкуство.
Днес Хорът на варненските момчета и младежи чества 45 години
Днес Хорът на варненските момчета и младежи чества 45 години
29.06.2014 | 12:50 ч. Обновена: 23.06.2025 | 08:47 ч.
0

Днес Хорът на варненските момчета и младежи чества 45 години
Новини
-
Каква е истината за побоя над полицейския шеф? Обществото разделено
-
Тираджии джигити "летят" със 120 км/ч по пътищата у нас (ВИДЕО)
-
Без четирима основни футболисти Аксаково стигна до първата си победа за сезона
-
Трус край Пловдив тази сутрин
-
В "Царска Бистрица": Семейство пропищя от княгиня Калина
-
Гонзо сменя Илиан Илиев с Херо
Начало
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата
Коментари