Защо настинките все по-често прерастват в пневмонии?

Какво предизвиква едно от най-смъртоносните заболявания и какви са методите за предпазване

Защо настинките все по-често прерастват в пневмонии?

Пневмонията е остра инфекция на белия дроб, като най-често заболяването се причинява от бактерии. Според статистиката всяка година в световен мащаб приблизително 450 млн. души се разболяват от пневмония, което е около 7 % от населението. Смъртните случаи също не са малко - близо 4 млн. от заболелите. Цифрите сами по себе си говорят за сериозността на заболяването.

 

Чисто вирусните пневмонии са редки в сравнение с бактериалните. Вирусите обаче отварят пътя на бактериите  и не са редки пневмониите със смесен причинител, разкри  в сутрешния блок на телевизия „Черно море“ с водещ Иван Барбов д-р Дарина Митева, пневмолог от клиниката по пневмология и фтизиатрия към МБАЛ "Св. Марина" във Варна.

 

Като основен причинител сред вирусните инфекции д-р Митева посочи грипа, като отбеляза и косвената роля на замърсения въздух в големите градове.

 

„Само по себе си замърсяването на въздуха не може да предизвика пневмония, но е фактор, тъй като намалява имунната защита на белите дробове. Замърсителите снижават имунитета и правят дихателните пътища по-чувствителни на вирусите и бактериите. Особено чувствителни са малките деца, бременните жени, възрастните хора и пациентите с хронични заболявания“, уточни д-р Митева и отбеляза, че тютюнопушенето също не е за подценяване, тъй като при пушачите инфекциите се срещат по-често.

 

По нейни думи най-податливи на пневмонии са деца до 1- и до 5-годишна възраст, както и възрастните хора над 65 години. Симптомите, характерни за болестта, са кашлица, болки в гърдите, а на по-късен етап и задух. Налице са и общи симптоми като повишена температура, втрисане, общо неразположение, ставно-мускулни болки и главоболие. „Важно е да се отбележи, че при даден пациент може да доминира само повишената температура. При възрастните хора може да няма повишена температура, а на преден план да излязат прояви от страна на нарушение на съзнанието като объркване, неадекватно поведение, загуба на апетит. Това може да замъгли клиничната картина и да забави диагнозата“, поясни д-р Митева.

 

Съвсем тиха пневмония без клинични прояви не съществува, добави тя и предупреди, че е твърде опасно пневмонията да бъде карана накрак, тъй като заболяването може да доведе до редица усложнения. „При една тежка и не навреме лекувана пневмония може да се стигне до образуване на белодробен абсцес, както и развитие на дихателна недостатъчност, която при особено тежките случаи може да прогресира до степен да изисква апаратна вентилация. В тези случаи смъртността е доста висока“, каза д-р Митева.

 

От основно значение за превенция на заболяването са профилактиката и ранната диагностика, посочи докторът, уточнявайки, че профилактиката всъщност включва профилактика против грипа, като противогрипните ваксини за рисковите групи не бива да се подценяват. Правилното хранене и разходките на открито за общо укрепване на организма са мерките, към които всеки може да се придържа, за да се предпази от болестта.  

 

Мариана Стойкова

Коментари

Начало
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата