Почина заразеният къмпингар

Това е втори смъртен случай от COVID за Бургас, нов бум на коронавирус в Сливен

Почина заразеният къмпингар

41-годишният софиянец от "Кайт-къмпинг" край Черноморец, който преди седмица беше приет в бургаската областна болница с положителна проба за коронавирус, е починал. Това съобщи за БНР Бургас изпълнителният директор на здравното заведение д-р Бойко Миразчийски, предаде "ДНЕС.bg".

 
"Почина днес сутринта. Беше в много тежко състояние, още при приемането беше на кислородотерапия. Дори и в първите 24 часа след това беше и интубиран. Постоянно се влошаваше, нямаше никакво подобрение при него. Още първия скенер, който направихме, показа, че белият му дроб е поразен. Почти нямаше дишане. Направихме всичко възможно, но се стигна до този край. Оплакванията му са започнали още преди 5 дни до една седмица преди да дойде при нас. Не мога да кажа дали е било късно, защото не знам дали е бил лекуван някъде и дали се е влошил като е пристигнал на морето", обясни д-р Миразчийски. 

 


Той призовава хората да продължават да спазват противоепидемичните мерки, да носят предпазни средства, да спазват дистанция и да се извършва задължителната дезинфекция. 
 

 

Това е втори смъртен случай на заразен с COVID-19 в Бургас.

 

Междувременно сливенски лекари алармират за втори пик на коронавирус в областта при затихваща пандемия в страната, съобщиха от Областния кризисен щаб.

 

Неблагоприятната епидемична обстановка през последните десет дни е била обсъдена на извънредно заседание на Щаба.

 

През изминалата седмица в област Сливен са регистрирани 53 нови случаи на коронавирусни инфекции, а в предходната новите случаи са 32. Броят на инфектираните лекари, здравни специалисти и лица от медицинския персонал - 39 души, от тях 9 лекари, 16 медицински сестри, 1 фелдшер и 13 души санитари и помощен персонал. Част от медиците са били инфектирани в неработещи с COVID-19 лечебни заведения.

 

От лекарската колегия са препоръчали на директора на РЗИ - Сливен да организира по-широк обхват на епидемиологичните проучвания, тъй като двете работещи с COVID-19 болници нееднократно са приемали инфектирани пациенти, които са били приети и изписани от неработещи с инфекцията лечебни заведения. Поставен е бил въпросът за стриктен контрол за дейностите по дезинфекция и използване на лични предпазни средства от лекарите и персонала в болниците, които не лекуват пациенти с коронавирус. Отправена е била препоръка за ежедневно, а не спорадично информиране на обществото за епидемичната обстановка в областта.

 

Ръководството на МБАЛ - Сливен към ВМА - София е информирало, че сезира институциите за предизвикания втори пик на разпространение на коронавируса в областта при затихваща пандемия в страната. Настояват за адекватното разпределение на лекарския ресурс и на пациентите в Сливен.

 

От началото на епидемията основната тежест за лечението на пациентите се поема в две от общо четирите многопрофилни болници в областта: областната МБАЛ "Д-р Иван Селимински" и военната МБАЛ - Сливен към ВМА - София. В областната болница има 33 пациенти, във военната - 19. Заради нарастващия брой на заразените фтизиатрията в областната болница е трансформирана във второ COVID-отделение. Екипите в двете болници работят на 24-часов режим, съобщава БТА.

 

Отчетена е била спешна необходимост МБАЛ "Хаджи Димитър" и МБАЛ "Царица Йоанна", които бяха задължени да осигурят съответно 10 и 5 легла за COVID-19, да започнат прием на съмнителни пациенти като отделения за триаж. Със съдействието на БЛС ще бъдат осигурени лекари-доброволци, които да помогнат в работата на инфекциозното отделение на областната болница. Ще се потърси съдействие и от МЗ при възможност да бъдат командировани лекари-специалисти.

 

Още новини от страната ще намерите на "ДНЕС.bg"

Коментари

Начало
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата