Щетите, които тютюнопушенето нанася върху организма, не се ограничават само до увреждането на дихателната и сърдечносъдовата системи. Практически никотиновите емисии покосяват всяка клетка в организма, дори в случаи, когато връзката не изглежда така очевидна.Нови доказателства в полза въздържане от вредния навик представят немски учени от Потсдам, според които пушачите губят зъби три пъти повече в сравнение с останалите хора.
Рискът от обеззъбяване при мъжете е с 3,6 пъти по-висок, а при жените-пушачки – 2,6 пъти. Този ефект се наблюдава при изследваните над 20 000 доброволци в експеримента във всички слоеве от населението, независимо дали са богати или бедни, образовани или не, и дали са спазвали добра лична хигиена.Загубата на зъб остава основен проблем за общественото здраве в световен мащаб. Близо 30% от хората по света на възраст между 65 и 74 години са загубили всичките си зъби, най-често заради кариеси или пародонтит.
Водещият автор на изследването проф. Томас Дитрих обяснява, че тютюнопушенето се оформя като основен рисков фактор за появата на пародонтит. Това означава, че между тютюнопушенето и преждевременното опадане на зъбите наистина има причинно-следствена връзка, макар характерът й все още да остава загадка за специалистите.
Друг проблем е, че опасната за здравето привичка може да маскира кървенето на венците – един от най-ясните признаци за възпаление в устната кухина и така заболяването да се наслоява и утежнява много дълго време, без да е лекувано.Добрата новина е, че негативното влияние на никотина може да се обърне много бързо, след спиране на цигарите. Така за кратко време рискът от парадонтит за експушачите се понижава до нивата, характерни за хората, които никога не са консумирали тютюневи изделия, посочва още проф. Дитрих.Изследването е публикувано в сп. Dental Research.
Какво говори статистиката за България? По данни на Българския зъболекарски съюз, хората у нас на възраст между 35 и 44 години са със средно по 6 извадени зъба и имат по около 17 кариеса в устата си.Още по-тревожна е статистиката за пенсионерите –20% от възрастните хора нямат нито един горен зъб, 17% са без долни зъби, а 13 на сто са тотално обеззъбени. Проблемът се корени както в липсата на добра здравна култура у българина, така и в неразвитата на родна почва профилактика на оралните заболявания.
Коментари