Ще ви разкажем някой любопитни и интересни неща за училището. Например, думата „училище“, произлиза от „учене“, но пък думата „школа“, идва от гръцката дума „сколе“, което в буквален превод означава „свободно време. Или че първите училища в България са основани през IX век от княз Борис при пристигането на учениците на Кирил и Методий – това са Преславската и Охридската книжовни школи. Тяхната цел е била обучаването на българските духовници в грамотност с новата азбука. Но освен това в Охрид св. Климент е преподавал и редица други знания, които са били важни за обикновения живот, например как се облагородяват плодни овошки. Интересно ли беше да го научите, ако е така, четете по-надолу, ще срещнете още много интересни и любопитни факти.
В 43 страни, учебната година започва на 1 януари, в 16 страни през март. А на 15 септември учебната година започва, както у нас, така и в още 122 страни.
В Чехия най-високата оценка е „1“, а най-ниската – „5“. Във Франция всички оценки се правят по 20-точкова система, а в Америка вместо числа се използват букви.
Колкото и да е странно, историята на пъзела е свързана с училището, тъй като той е изобретен за образователни цели. Преди години в Германия, децата са били насърчавани да събират картата на Европа от нарязани парчета. Смята се, че това е бил първият пъзел.
Звездите на знамето на САЩ са измислени от ученик.
В древна Гърция наричали „учители“ роби, които не са подходящи за работа, но били най-преданите на господаря си. Тези роби водели децата на училище.
Първоначално училищата са били място за дискусия, а не за преподаване на уроци.
Училището с най-много ученици в света се намира в Индия. Там учат около 28 000 деца.
Най-дълго учещият човек в света е от Обединеното кралство. Робърт Кронин ходил на училище 52 години и завършил образованието си на 72.
Най-скъпото училище в света се нарича „Международно училище за млади дами и господа“. Обучението в него струва 77 500 долара за един месец.
Най-дългият урок в света е продължил 54 часа. Той е проведен от професор по биология в Австралия през 2003 година.
Едно от най-многобройните събирания на класа се провело в Германия, срещата събрала повече от 2500 възпитаници, по повод на 100-годишнината на училището им.
Има различни училища, включително и „номадски училища“, „подземни училища“, „учене чрез музика“, „плаващо училище“, „училище без дисциплина“ и т. н.
В Етиопия ваканцията е 12 до 15 седмици в зависимост от училището. В Германия обаче има само една много кратка шест-седмична почивка.
Още нещо за ваканцията: Преди в България да е приет във всички населени места един и същи срок на ваканцията, всяко училище само определяло това. В малките селски райони, на училище се ходило от декември до март и от май до август, така че децата да могат да помогнат за сеитбата през пролетта и събирането на реколтата през есента.
В Бразилия децата започват училище в 6 часа сутринта и свършват в 12. Това е така, защото според бразилците учениците трябва да се приберат вкъщи и да споделят обяда (най-важното хранене за деня) със семейството си. А в Мексико учениците ходят на училище от понеделник до петък, но също и в събота, тогава имат свободноизбираема подготовка.
В Америка има традиция да се подаряват ябълки на учителите. Тя датира от 16-ти век в Дания, където родителите плащали на възпитателите на децата си с храна (а именно ябълки, тъй като те са скъпи и трудни за бране), понеже учителите не могли да си ги купят със заплатите си.
Според проучване проведено из страните от целия свят, 70 процента от всички деца обичат да ходят на училище.
az-deteto.bg
Коментари