България тъжи днес за петнадесетте жертви на трагичния инцидент в предприятието за боеприпаси край село Горни Лом. Вчера правителството обяви със свое решение днешния 3 октомври за ден на национален траур.13 мъже и 2 жени, загинаха при трагичния инцидент във видинското село на 1 октомври. Сред жертвите са и трима души от ръководството, а две от жертвите са съпруг и съпруга, които оставят сираче 5-годишно дете.Причините за трагедията все още се изясняват, като по информация на главния секретар на МВР Светлозар Лазаров в завода в Горни Лом е имало значително по-голямо количество мини от обявеното.
Днес ще има оглед на мястото на трагедията, като експертите са категорични, че няма опасност от нови взривове. От тази сутрин към екипите са включени и сапьори от Министерството на отбраната.От прокуратурата съобщиха, че екип от 15 следователи от Националната следствена служба ще разследва взрива в Горни Лом. В четвъртък бяха проведени разпити на свидетели във Видин, село Горни Лом и София. В сградата на Националната следствена служба бе разпитан й собственикът на фирмата.Според държавното обвинение в завода е имало подобни инциденти през 2006 г., когато е загинал работник, както и през 2007 г., когато отново има смърт на работник, пише днес.бг. И за двата случая Окръжна прокуратура - Видин е внесла обвинителни актове по НК срещу изпълнителния директор на завода, но по тях са били постановени оправдателни присъди.
Хората в цеха не са имали никакъв шанс. Такъв взрив и аз самият не съм виждал, каза министърът на вътрешните работи Йордан Бакалов пред Нова телевизия.В завода е имало преградно съоръжение, което насочва взрива към ската и затова селото не е засегнато. „Убежището – с един метър дебела стена, е преместено и разрушено“, обясни той.Бакалов каза, че е чел доклад на служба КОС, която е проверявала фабриката на 11 септември тази година. В него е констатирано, че 11 280 мини са били държани неправилно в котелно помещение.Те са били преместени същия ден в складово помещение. Това обаче явно е технология, виждане на ръководството, след като чак дотам са стигнали, и в котелното да сложат мините, каза Бакалов.Друга констатация от доклада е, че са съхранявани повече мини, отколкото трябва. Разстоянията между отделните палета с мини също е било по-малко от нормално допустимото.На 24 септември има следваща проверка, пак от служба КОС, според която пропуските и нарушенията са били поправени. Този, който го е написал и се е подписал, носи съдебна отговорност, подчерта Бакалов, попитан дали наистина е било така.Министърът каза, че 2007 и 2010 година, когато има такива инциденти, е отнет лицензът на фирмата от МВР. Това обаче е било обжалвано в съда, който е връщал лиценза на фирмата.Бакалов каза, че е видял становището на МВР от 2010 г. и то е било категорично за това фабриката да не работи.Попитан какво трябва да се направи, за да няма повече такива случаи, министърът заяви, че всеки трябва да си поеме неговата отговорност. По думите му бизнесът също трябва да разбере, че не трябва единствено да забогатява, а и да взема предпазни мерки.„Няма как контролните органи да извършват вменен от законодателството контрол, да дадат отрицателно становище, че тази фабрика не трябва да работи и в един момент тя да работи. Нали се сещате защо работи, защото явно има определена подкрепа отнякъде си“, заяви той.