IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Начало
10:12 | 18 юни 2014
Обновен: 06:01 | 7 май 2025

Бракониерството у нас намаляло драстично

Бракониерството у нас намаляло драстично

По материала работи: Златина Добрева
Бракониерството у нас намаляло драстично

През последните години бракониерството в България определено намаля. Това заяви д-р инж. Любчо Тричков, шеф на дирекция „Проекти и международни дейности“ в Изпълнителната агенция по горите. Той направи коментара си преди началото на кръгла маса, на която се събраха експери, за да обсъдят стратегическия план за развитие на горския сектор в периода 2014 – 2023 г.
Тричков посочи, че бракониерството у нас е намаляло по няколко причини. Едната е, че през 2011 г. бе приет нов закон за горите, според който собствениците вече са изцяло отговорни за опазване на тяхната собственост, като за това им помага и полицията. „Може би и хората станаха малко по-културни в тази посока. Преди години на гората се посягаше с най-голяма лекота, защото тя беше разграден двор, както се казва. Сега вече не е така. Вече нещата са доста по-добре“, заяви Тричков.
Той коментира и дейностите, които са залегнали в стратегическия план за развитие на горския сектор. „Те са общо около 20. Важни са подобряването на състоянието на горите в България, чрез правилно извеждане на лесовъдски системи, увеличаване площта на горите в горски и извънгорски територии, където е възможно“, обясни Тричков. Той посочи и че по програмата за развитие на селските райони има предвидени средства за залесяване на изоставени земеделски територии. „Вероятно цифрите ще са от 3000 хектара до 10 000 хектара за този период. Някой защитават тезата, че трябва да се предвиди по-голяма площ за залесяване, други колеги казват, че няма от къде да бъдат намерени тези територии като свободни“, изтъкна експертът.
Той подчерта и че Агенцията работи усилено за опазването на горите от незаконни практики. Един от начините е като се въведат електронни превозни билети. „75 % от горските територии в България са държавна собственост. В момента в тях транспортът на отсечена дървесина се извършва с хартиени превозни билети. Те понякога създават предпоставки за манипулиране на документите. Проучихме европейските практики и сега искаме да въведем електронни превозни билети, които ги има например в Австрия и други развити държави, членки на ЕС“, обясни Тричков. Целта е товарът да може по всяко време да се проследи и да има лесен достъп до пълната информация за него.
Деница Литарска

Коментари

Новини Варна