Начало
12:12 | 21 юли 2014
Обновен: 06:21 | 5 юни 2024

С победа във Варна американците стигнаха до №1 в Световната лига

Волейболистите на САЩ спечелиха за втори път в своята история трофея в най-комерсиалния турнир - Световната лига! Това стана след успех с 3:1 (31:29, 21:25, 25:20, 25:23) гейма над Бразилия пред близо 9000 зрители в „Нелсон Мандела Форум” във Флоренция. Така в 25-ото, юбилейно издание на Лигата американците прибраха чека за $1 млн., а за „селесао” остана този за $500 000.
22-годишният Тейлър Сандер се оказа откритието на тазгодишното издание на Световната лига. Роденият в Колорадо Спрингс посрещач бе избран за MVP на финалите, след като американците спечелиха трофея във финала във Флоренция. Той беше най-резултатен срещу Бразилия и заби 24 т. (2 блокади), а Матю Андерсън добави 23 (1 блокада). Дейвид Лий бе знаменит на блокада със 7 т. на този елемент и общо 12 (1 ас). За „селесао” 16 т. реализира Уолъс де Соуса (2 блокади).
„Всичко започна от гостуването ни във варненската зала „Конгресна”. Тогава губехме с 0:2, но победихме... Това бе страхотен мач, в който направихме обрат. И със сигурност този двубой бе много важен по пътя ни към финалите. Беше ни доста трудно, но хвърлихме много усилия”, призна Сандер.
Американците взеха втора титла в комерсиалния турнир след триумфа през 2008 г. Те имат и едно второ място през 2012-а на финалите в София, а тази година в предварителната група бяха с тима на България. Бразилците остават най-успешният отбор в Световната лига с 14 класирания на финал, като имат 9 златни, 5 сребърни и 4 бронзови медала.
В мача за третото място Италия срази Иран с 3:0 гейма пред 9000 зрители. Въпреки, че останаха без медал, иранските волейболисти влязоха в историята като първия азиатски отбор, класирал се за финалната четворка на турнира.