Наблюдателната мисия на Организация за сигурност и сътрудничество в Европа /ОССЕ/, разположена в Украйна, съобщи днес за изчезването на още една група наблюдатели, предаде ИТАР-ТАСС. Както уточни пресслужбата на ОССЕ, вчера в 19.00 часа местно време е изгубена връзка с членовете на група, работеща в Луганска област.
"Те бяха задържани от въоръжени мъже на блокпост в град Северодонецк, на 100 км от Луганск", посочва пресслужбата на ОССЕ. Групата се състояла от четирима наблюдатели и украински преводач и се движела с два автомобила.
По-рано днес стана ясно, че са освободени четирима цивилни наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), задържани от проруски сепаратисти в Източна Украйна, предаде ДПА.
Информацията е съобщена от сепаратисткия лидер Алексей Чмиленко пред агенция Интерфакс. Засега няма официално потвърждение от ОССЕ.
Чмиленко е лидер на Народния фронт в самопровъзгласилата се Луганска народна република. Той заяви, че инцидентът е предупреждение за външни лица, че не трябва да навлизат в района без предварително уведомяване, предадоха ДПА и БТА.
"Наистина предишният ден беше задържана група от четирима представители на ОССЕ. След това те бяха отведени в Луганск и проверихме документите им. Когато се потвърди, че наистина са представители на международната организация и не се занимават с организиране на провокации се реши да им бъде отправено предупреждение, за да не се разхождат повече без съответната документация и съпровод", заяви Чмиленко. Той добави, че в момента представителите на ОССЕ са освободени.
По-късно в пресслужбата на Луганската народна република обявиха, че наблюдателната мисия на ОССЕ не е била задържана в четвъртък, а просто не е била пусната заради вечерния час. Все още не са освободени четиримата наблюдатели на ОССЕ, работили в Донецка област, които бяха заловени от сепаратистки бойци на 26 май. Четиримата са граждани на Естония, Швейцария, Турция и Дания, които са провеждали рутинна обиколка на изток от Донецк.
Изчезнаха още наблюдатели на ОССЕ в Украйна
Изчезнаха още наблюдатели на ОССЕ в Украйна
30.05.2014 | 12:15 ч. Обновена: 25.06.2025 | 12:24 ч.
0

Изчезнаха още наблюдатели на ОССЕ в Украйна
Новини
-
Задържаха под стража учителя, обвинен в педофилия
-
Биячът от ЦГМ се сдоби с обвинение след уличната драма в София
-
Камион с българска регистрация се преобърна на магистрала в Турция
-
Раев за трагедията с Иван: Направихме всичко и майката да не скочи след детето
-
Зеленски призова: Реагирайте на поредната руска кървава атака
-
Над три часа продължи разпитът на Никола Николов - Паскал
-
Почина едно от момичетата, скочили от влак в движение
-
Тъжна вест! Отиде си легендарният треньор на Черно море Илия Сърмов
-
Бащата на Сияна: Животът на Марти е извън опасност
-
Сложиха забранителен знак на кръстовището във Варна, където загина Александър
-
20-годишен заля с бензин родителите и сестра си и ги запали
-
Минималната заплата става 620 евро от 2026 г., чака се съгласие на бизнеса и синдикатите
Начало
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата
Коментари