Има риск България да не закрие старите депа за отпадъци до края на 2017 г.

Заяви министърът на екологията Нено Димов

Има риск България да не закрие старите депа за отпадъци до края на 2017 г.

Има риск България да не успее да закрие до края на година всички сто депа за отпадъци, какъвто ангажимент е поела пред Брюксел. Това означава, че Европейската комисия може да ни осъди за финансови санкции срещу страната, напомни министърът на екологията Нено Димов в ефира на Дарик.

 

При завеждането на исковата молба на ЕК през март 2014 г. България не беше прекратила експлоатацията на 113 стари общински депа за битови отпадъци.

 

Проблемът е, че най-вероятно няма да бъде завършена новата система за събиране на отпадъци, която да замести закритите депа. Това обясни пред Дарик радио министърът на околната среда и водите Нено Димов.
 

"Проблемните са 32 депа. Като цяло са над сто, но мисля, че при останалите няма да има съществен проблем със закриването. Проблемът произлиза от това, че няма да бъде завършена новата система за събиране на отпадъците", каза Димов.

 

По думите му трябва да се изчисли кое излиза по-евтино за страната – между това да плаща глоба от Брюксел или да се извозват отпадъците в проблемните общини до други градове докато там бъдат изградени новите системи. Тези изчисления предстоят, както и срещи с кметове и местната власт по тази тема.

 

"Тук имаме проблеми от няколко естества. Знаете, че обществените поръчки в България много се обжалват. На места кметовете не успяват навреме да си свършат процедурите по преотреждане на терени, устройствени планове, което забавя изграждането на съвременните депа. Ще се търси вариант, в който ние да можем да затворим депата и да се търсят други места, на които да се депонират отпадъците, може би в съседни общини", каза екоминистърт.

 

Димов каза, че разговорът предстои. Трябва да се направи всичко възможно тези депа да се закрият, защото страната ни вече е осъдена и ако не ги закрие, ще трябва да плаща евросанкции, коментира той.

 

По темата с мръсния въздух в страната, с който България трябва да предприеме ефективни мерки, екоминистърът отново наблегна на това, че към момента завишените прахови частици са в пъти по-малко, отколкото в годините на тежка промишленост при комунизма у нас. "Представете си само голямата тежка промишленост, която имаше по времето на комунизма с липсата на пречиствателни съоръжения какво бълваше във въздуха. Естествено, това вече го няма. Колите също са много по-добри."

 

Метрото, газификацията и идеята за безплатен градски транспорт в столицата в дните, в които се очаква повишено ниво на замърсяване на въздуха бяха мерките срещу смога, на които Димов наблегна.

dnevnik.bg

 

Четете още: Провериха язовирите, все още има неизправности

Новини

Коментари

България
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата