IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 14°
България
14:15 | 13 ноември 2014
Обновен: 14:39 | 17 април 2024

Учителите искат 5% от БВП през 2015 г.

Първо трябва да се види бюджетната рамка, коментира министърът на образованието

По материала работи: Златина Добрева
Учителите искат 5% от БВП през 2015 г.

Пет процента от брутния вътрешен продукт искаме да бъде отделен за образование за 2015 г. Toва заяви председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева, цитирана от БТА.Тя отбеляза, че дискусията, как от 3,8 от БВП за образование за 2014 г. средствата да се повишат на 5 процента за 2015 г., е много сериозна и СБУ е направил разбивка.
Такева коментира темата на конференцията "Предизвикателства и перспективи пред младите учители за адаптиране в училищна среда", на която присъстваха министърът на образованието и науката проф. Тодор Танев, и заместник-министър Ваня Кастрева.
По повод на искането на СБУ за 5 процента от БВП министър Танев отговори, че каквото зависи от него и каквото е възможно, ще го направи, но отбеляза, че първо трябва да се види каква ще е бюджетната рамка.
Янка Такева изброи и останалите искания на СБУ към новия образователен министър. Първото от тях е за промяна в Закона за професионалното образование, свързана с въвеждането на дуалното обучение. Много важно е да бъде приет и новият Закон за училищното образование, както и да има промяна в съдържанието на учебните планове и програми, за които настояваме от години, заяви Такева.
По думите й трябва да има промяна и във "философията" на делегираните бюджети на училищата. Те бяха въведени във всички училища след голямата учителска стачка през 2007 г. и въз основа на тях - според броя на учениците, училищата получават средства за заплати, разходи и ремонти. Делегираният бюджет нека да остане като политика за финансиране, но към критерия за броя на учениците в дадено училище, трябва да има и други критерии, посочи Такева.
Тя добави, тези нови критерии трябва да са свързани с броя на паралелките и с населеното място, в което се намират училищата. Сега затруднения заради делегираните бюджети имат училищата с малко ученици, които разполагат с по-малко средства.
Янка Такева съобщи, че през учебната 2014/2015 година се увеличава броят на младите учители до 35 години в училище, като те са вече 5800 от общо 91 490 учители в страната.
Според нея и сегашният брой на младите учители е изключително нисък, но тя припомни, че те са били 4000.
Такева смята, че това се дължи на макар и малкото повишение на началната учителска заплата от 500 на
530 лева, както и защото през тази година много учители са се пенсионирали.
Тя съобщи, че СБУ на отраслов съвет в МОН ще поиска промяна в постановление 86 на Министерския съвет за приема в педагогическите специалности. Трябва да се повиши изискването за бала на кандидат-студентите в тях, както и да се въведат и други критерии за кандидатстване.
Няма да се ограничава приемането с оценки от матурите, но трябва да има някаква минимална оценка, каквато се изисква за лекарите и икономистите, обясни Янка Такева. Тя добави, че сега има много студенти, които учат в педагогически специалности, но те влизат с нисък бал или с оценка от матурите.
В Стратегията за развитието на педагогическите кадри се предвижда учителската професия да стане регулирана професия, каквато е юридическата и лекарската, каза председателят на СБУ.
При тези професии критериите за прием във висшите училища са по-високи, отбеляза Такева. По думите й затова ще трябва да се промени законодателството за прием в педагогическите специалности, въз основа на това, че учителската професия ще стане регулирана.
Заместник-министърът на образованието Ваня Кастрева каза, че повишаването на критериите към кандидат-студентите по педагогика е сериозен въпрос, който може да се реши само заедно с ректорите на висшите училища, защото университетите са автономни.

Коментари

Новини Варна