В Окръжната прокуратура в Добрич е постъпило постановление на прокурор от Върховна касационна прокуратура за временно задържане под стража на българския гражданин Желяз Андреев. То е било издадено във връзка с получена молба от компетентните американски власти с цел последваща екстрадиция в САЩ.
Желяз не е знаел, че обслужва фирма под ембарго, заяви за Медийна група „Черно море“ неговата приятелка Милена Здравкова. Разбрал е за това, след като е чул за повдигнатото към него обвинение около две години, след като е напуснал въпросната компания.
„Той няма как да е знаел дали нарушава някакви закони, камо ли американски, защото в нашите задължения никога не е влизало да проверяваме легално клиентите, с които работим, и какви регулации съществуват между държавите, в които са тези клиенти и САЩ. Седалището на фирмата се намира във Флорида, Желяз и аз като негова колежка на същата позиция работехме в българския офис на компанията. Трудовите ни договори са по българското законодателство и Желяз никога не е ходил в САЩ”, каза приятелката му.
Желяз Андреев е разбрал, че го издирват, случайно от негов бивш колега американец, който е видял в сайта на Министерството на правосъдието в САЩ новината, че двамата собственици на компанията и сестра им са арестувани в Маями по обвинение за нарушено ембарго за извършени сделки със Сирия. По същото обвинение има и петима българи, един от които е Желяз. Разбирайки за обвинението срещу него, той се свързва с останалите четирима българи и взаимно са се питали какво се случва, разказа Милена Здравкова.
След като Желяз Андреев е освободен от последната си работа преди месец заради това, че името му фигурира в „черния списък“ на Търговския департамент на САЩ, той се свързва отново с един от останалите си колеги, за да попита дали има същите проблеми и да намери начин да изчисти името си.
„Желяз е на най-ниското изпълнителско ниво. Откакто разбрахме за този проблем, всички наши колеги от компанията се притесняваме да не попаднем под ударите на закона. Оказва се, че ние не сме знаели, че сме потенциални или фактически извършители на някакви престъпления“, казва момичето.
Според Милена това е проблем, който грози всеки служител на международна компания, който не се интересува ексклузивно от регулации, закони и не ги проверява лично, а разчита на работодателя си.
Адвокат Боян Джембезов, поел случая на Желяз Андреев, е категоричен, че той и неговият екип няма да допуснат екстрадирането му. Момчето е работило в практически кол център. Решени сме да се борим докрай и разчитаме въпросът да се реши и на дипломатическо ниво и обвиненията срещу него да се оттеглят, заяви адвокат Джембезов.
29-годишният мъж е издирван със заповед за арест, издадена от Областния съд на Южен окръг на Флорида, САЩ, по две обвинения - за измама към държавата и експорт на стоки без лиценз. Желяз е задържан за срок от 72 ч. от Окръжната прокуратура в Добрич. В този срок ще бъде изготвено искане за временното му задържане за срок до 60 дни на основание договора за екстрадиция между правителството на Република България и правителството на САЩ, което ще бъде внесено в Добричкия окръжен съд.
В момента се чакат материалите по преписката срещу българския гражданин. Престъпленията, в които мъжът е обвинен, отговарят на измама и контрабанда по българското законодателство. Те са наказуеми и по законите на САЩ с лишаване от свобода за максимален срок от 20 г.
МАРИАНА СТОЙКОВА